Blues niejedno ma imię

  • 07 August, 2019
  • Jarek Krawczyk

Występ duetu Mazolewski / Porter, odpowiedzialnego za najgorętszą płytę ostatnich tygodni, będzie jedną z największych atrakcji 9. edycji festiwalu BLusowo. 24 sierpnia w Lusowie usłyszymy też m. in. jazzującą brazylijską grupę The Hammond Grooves, energetycznego bluesa poznańskiej grupy Two Timer i laureata tegorocznego Fryderyka w kategorii „blues / country” – Roberta Cichego. Nie zabraknie konkursu oraz występów laureatek z ubiegłego roku – Agaty Karczewskiej i Roxany Tutaj z zespołem Good Omen. A przecież BLusowo to nie tylko koncert


Od godz. 15 aż do 18 przy małej scenie działać będzie też Dziecięca Strefa Artystyczna, czyli pełne atrakcji stoisko dla najmłodszych i ich rodziców. Bluesowe dźwięki zabrzmią po raz pierwszy o godz. 15. To wtedy przy małej scenie warsztaty tańca bluesowego rozpocznie Hanna Paulouskaya. Tanecznym krokiem wprowadzi ona publiczność w imprezowy nastrój, który przyda się podczas śledzenia koncertów finalistów konkursu BLusowo 2019. Na małej scenie zaprezentują się 4 zespoły, które przeszły eliminacje: Blue Shift, Blues Drawers, Katarzyna Pietras i VW Project. Krótkie koncerty oceniać będzie jury pod przewodnictwem cenionego dziennikarza muzycznego i znawcy bluesa – Ryszarda Glogera. Wśród jurorów znajdą się też ubiegłoroczne laureatki – Roxana Tutaj i Agata Karczewska, przedstawiciele organizatorów oraz dziennikarz radia Afera – Edgar Hein.


Po występach konkursowych na scenie przy Leśnym Zakątku festiwal przeniesie się na główną scenę przy kościele. Zagra tam bardzo różnorodny zestaw artystów.


Roxana Tutaj & Good Omen oprócz Grand Prix lusowskiego festiwalu ma w dorobku wydaną w ubiegłym roku EPkę, Nagrodę Publiczności Festiwalu Generacja 2018 i tytuł „Debiut Roku” Blues Top Wielkopolski oraz zaproszenie na Rawę Blues. 


Agata Karczewska, druga z laureatek BLusowo 2018, jest natomiast jedną z najbardziej utalentowanych songwriterek w naszym kraju. Obdarzona charakterystycznym głosem i pisząca emocjonalne piosenki artystka na koncie ma występy nie tylko na największych festiwalach (Pol’and’Rock, Jarocin, Spring Break, Songwriter Łódź Festiwal czy Live at Heart w Szwecji), ale i występy w kilku krajach europejskich. Za brzmienie jej debiutanckiej płyty, która ukazała się w marcu, odpowiada jeden z najbardziej cenionych producentów – Marcin Bors. Choć Grand Prix zdobywała w pojedynkę, w tym roku w Lusowie zagra z zespołem.


Kolejnym wykonawcą będzie laureat Fryderyka 2019 w kategorii blues/country – Robert Cichy. Ten gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent swoją płytę „Smack” nagrał po latach współpracy z takim artystami jak Ania Dąbrowska, Ania Rusowicz, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Piotr Zioła czy Smolik.


Mocnego, bluesowego uderzenia spodziewać się można po koncercie grupy Two Timer. Poznaniacy, którzy bluesa na najwyższym poziomie grają od niemal dekady, w Lusowie wystąpią dopiero po raz pierwszy. Ich muzyka zabrzmiała już na festiwalach w USA, Kanadzie, Francji, Niemczech i najważniejszych krajowych imprezach bluesowych oraz na Pol’and’Rock Festival.

Artystów, którzy zakończą występy na dużej scenie fanom muzyki przedstawiać nie trzeba. Wojtek Mazolewski i John Porter mają w dorobku wiele znakomitych i niejednorodnych muzycznie płyt. Połączenie ich talentów musiało zaowocować czymś niezwykłym. Taka jest właśnie płyta „Philosophia”, której wspólnym mianownikiem jest bluesowa harmonia, lecz słychać na niej całe spektrum muzycznych brzmień: od jazzu po punk, od ballad po mocnego rocka. Publiczność festiwalu BLusowo będzie jedną z pierwszych, która będzie mogła posłuchać tego niezwykłego materiału na żywo.


Po tym koncercie BLusowo powróci na małą scenę, gdzie usłyszymy Brazylijczyków z Hammond Grooves. To porywające trio, bazując na niepowtarzalnym brzmieniu organów Hammonda, gitarze i perkusji tworzy własny muzyczny świat, w którym łączą się wpływy bluesa, jazzu, muzyki brazylijskiej i rocka.


Blues zabrzmi w Lusowie nawet po ostatnim koncercie. Gatunek ten i jego odmiany takie jak jump blues i rhytm’n’blues odtwarzane i miksowane z płyt winylowych zaprezentuje DJ Boogie. Jego występ, jak i wszystkie pozostałe udowodnią, że blues niejedno ma imię.


Aby się o tym przekonać wystarczy pojawić się w Lusowie w sobotę, 24 sierpnia. Wstęp wolny.


MAŁA SCENA


Godzina Artysta

15:00-18:00 Dziecięca Strefa Artystyczna

15:00-15:30 Warsztaty tańca bluesowego – Hanna Paulouskaya

15:30-17:30  Finał konkursu: Blue Shift, Blues Drawers, Katarzyna Pietras, VW Project.


DUŻA SCENA


Godzina Artysta

17:45 ROXANA TUTAJ & GOOD OMEN

18:30 Taniec bluesowy

18:45 AGATA KARCZEWSKA

19:30 Rozstrzygniecie konkursu

20:00 ROBERT CICHY

20:45 Taniec bluesowy

21:00 TWO TIMER

21:45 DJ Boogie

22:00 MAZOLEWSKI / PORTER


MAŁA SCENA


Godzina Artysta

23:00 HAMMOND GROOVES

24:00-2:00 DJ Boogie


Blues niejedno ma imię" data-numposts="5">

Nadchodzące wydarzenia

09 Jun
BUSH + DIRTY HONEY

Proxima Żwirki i Wigury 99a, 02-089 Warszawa

Kup bilet
09 Jun
BLACK VEIL BRIDES

Progresja, ul. Fort Wola 22, 01-258 Warszawa

16 Jun
Foreigner + The Dead Daisies, Katowice

Spodek, al. Korfantego 35, 40-005 Katowice

Kup bilet