Chwyty Barowe, czyli opowieści pełne gitarowych treści

  • 31 August, 2020
  • Dawid Brykalski

Każdy kiedyś zaczynał. Muzycy rockowi najczęściej zaczynają od gitary. Łódzkie gwiazdy w krótkiej filmowej formie wspominają, jak to było, gdy startowali, opowiadają rockowe historie ze swojej kariery i przede wszystkim zachęcają do muzykowania. 

Internetowy cykl kilkuminutowych programów filmowych „Chwyty Barowe” w lekki i zabawny sposób prezentuje początki, pierwsze próby grania na gitarze. Paweł „Guma” Gumola, Tomasz „Mechu” Wojciechowski, Łukasz Lach i Ziemek Kosmowski opowiadają o tym, jaki był ich pierwszy instrument, co zachęciło ich do zajęcia się muzyką i jakich utworów nauczyli się grać w pierwszej kolejności. Rock to anegdoty, więc i ich nie powinno zabraknąć. Tyle teorii. Muzycy wykazują się również umiejętnościami praktycznymi. Każdy z nich wykonuje jeden utwór ze swojego repertuaru. 

Celem cyklu jest zainspirowanie młodych ludzi, by również sięgnęli po gitarę i zaczęli przygodę z muzyką. Może gdzieś w Łodzi, w Polsce, właśnie dorasta talent na miarę międzynarodowych sław, a „Chwyty barowe” skłonią go do tego, by wybrał właśnie muzykę i gitarę? Bohaterowie pierwszej serii to czterej łódzcy muzycy:


Paweł „Guma” Gumola - urodzony w 1965 roku. Lider, wokalista i gitarzysta legendarnej, łódzkiej grupy punkowej Moskwa. Wspomina: „band pojawił się wtedy, kiedy zacząłem chodzić na ognisko muzyczne do domu kultury.”


Tomasz „Mechu” Wojciechowski – ur. w 1966 roku. Gitarzysta łódzkich grup Jezabel Jazz i Blitzkrieg. Dziś opowiada: „Miałem kolegę, który miał brata, który przywoził płyty z Berlina. Dzięki temu słuchaliśmy światowej czołówki muzyki punkowej. To była moja pierwsza muzyka i pierwsze zespoły z kolegami – punk rock.”


Łukasz Lach – rocznik 1982. Lider, wokalista i gitarzysta łódzkiej grupy L. Stadt. Jaki był jego pierwszy instrument: „miałem kopię gitary Les Paula, nazywała się Mad Axe. „Szalony topór”, to była gitara mojego życia, byłem zachwycony!”


Ziemek Kosmowski – ur. w 1960 r. Lider, wokalista i gitarzysta łódzkich grup: Phantom, Brak, Rendez Vous oraz Kosmofski. Muzykiem został dzięki mamie: „pierwszą gitarę wziąłem do ręki, kiedy miałem 14-15 lat. Uprosiłem mamę, by kupiła mi pudło. Słuchałem już wtedy rocka i zamarzyło mi się.”

Zadanie "Chwyty Barowe" zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.


Chwyty Barowe, czyli opowieści pełne gitarowych treści" data-numposts="5">

Nadchodzące wydarzenia

06 Nov
„The Epic Apocalypse Tour”

Progresja, ul. Fort Wola 22, 01-258 Warszawa

Kup bilet
20 Nov
BORKNAGAR Warszawa

Hydrozagadka, ul. 11 listopada 22, Warszawa

Kup bilet
21 Nov
BORKNAGAR Kraków

Klub Studencki "Kwadrat", ul. Skarżyńskiego 1, Kraków