27 Oct
Gary Numan
  • Łódź, Wytwórnia
  • 20:00

Miejsce wydarzenia

Organizator: Soundedit

Bilety: 115 zł (Karta Absolwenta uprawnia do 10% zniżki od ceny biletu)

Harmonogram:

19:00 Gary Numan – koncert

Daniel Miller (Mute/London) DJ set - afterparty

Wpływ pioniera muzyki elektronicznej i industrialnej Gary’ego Numana jest uznawany przez różnorodną grupę największych artystów – od Prince’a przez Lady Gagę, Jacka White’a, Kayne’ego Westa, Becka Hansena, Queens Of The Stone Age, Foo Fighters aż po Nine Inch Nails. Wielu z nich współpracowało z Numanem i coverowało lub samplowało utwory z jego olbrzymiego katalogu.

Mimo iż Brytyjczyk wciąż tworzy w unikatowym i pionierskim stylu, nigdy nie przestaje wprowadzać do niego innowacji, na co dowodem jest najnowszy album muzyka – „Splinter (Songs From A Broken Mind)”. Dzięki tej płycie Numan po raz pierwszy od trzydziestu lat powrócił do czołówki brytyjskiej listy Billboard 200. Konsekwencją tego była trasa koncertowa „Splinter World Tour”, podczas której Brytyjczyk zagrał najwięcej koncertów od 1981 r. Zwieńczeniem tournée był największy od ponad trzydziestu lat występ Numana w legendarnym Hammersmith Apollo w Londynie.

Pierwszy po siedmiu latach pełny album studyjny wokalisty – „Splinter (Songs From A Broken Mind)” powstał we współpracy m.in. z gitarzystą Nine Inch Nails – Robinem Finckem oraz producentem Ade Fentonem. Dzięki nim udało się uzyskać najcięższy brzmieniowo i najbardziej udany krążek w dotychczasowej karierze Numana.

Podczas pisania i nagrywania najnowszej płyty, Brytyjczyk bardzo dużo koncertował, włączając w to trasę zorganizowaną okazji trzydziestej rocznicy wydania klasycznego i niezwykle wpływowego albumu „The Pleasure Principle”. Artysta został również zaproszony przez Trenta Reznora (wielkiego fana Numana) do przyłączenia się do występu Nine Inch Nails, by wykonać kilka piosenek, w tym „Cars” i „Metal”, które zespół coverował podczas trasy „Wave Goodbye” w 2009 r. Gary Numan współtworzył również singiel „My Machines” Battlesa, a jego muzyka pozostawała w centrum uwagi dzięki takim zespołom jak The Dead Weather Jacka White’a coverujacym klasyk „Are ‘Friends’ Electric?”.

Przeprowadzka Numana do Stanów Zjednoczonych pod koniec 2012 r. zintensyfikowała jego kreatywność i przyniosła pozytywny efekt w postaci wspominanego już albumu „Splinter (Songs From A Broken Mind)” nagranego w studiu w Los Angeles na początku 2013 r.

Unikatowy styl wokalu Numana wywołuje poczucie bezustannie pracującej maszynerii i lodowatego wyobcowania. Jednocześnie pobudza silne emocje „opakowane” elektronicznym hałasem. To właśnie odnajdziemy na tak klasycznych albumach Numana jak: „Pleasure Principle” czy „Telekon”. Ta energia sprawia, że lojalna baza fanów artysty, tzw. Numanoidów, wciąż zyskuje nowych członków.

Gary Numan wystąpi podczas 9. edycji Festiwalu Soundedit promując swój nowy album „Savage”. Koncert odbędzie się w piątek, 27 października. Dzień później, również w Wytwórni, podczas uroczystej Gali artysta odbierze nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji dźwięku”.