Gwiezdne Wojny symfonicznie w Częstochowie - rozmowa z Adamem Celińskim pomysłodawcą projektu

  • 22 June, 2015
  • Music Alert

12 września w Częstochowie odbędzie się niezwykły koncert muzyki do kultowej sagi „Gwiezdne Wojny” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod Dyrekcją laureata Grammy Adama Klocka! Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje świetlne oraz pokazy grup kostiumowych. O szczegółach tego niezwykłaego wydarzenia rozmawiamy z Adamem Celińskim, pomysłodawcą koncertu.

Panie Adamie, skąd w ogóle wziął się pomysł na takie wydarzenie, jak symfoniczny koncert muzyki z sagi Gwiezdne Wojny?
Ponieważ pracuję jako dźwiękowiec, zdarzyło mi się jakiś czas temu nagłaśniać koncert orkiestry symfonicznej  w plenerze. Praca przy tym koncercie była tak przyjemna, że od razu pomyślałem o tym, żeby to powtórzyć. Wtedy wpadłem na pomysł zrobienia koncertu, na którym orkiestra symfoniczna zagra muzykę do mojego ulubionego filmu. Aby uatrakcyjnić koncert, postanowiłem dodać do muzyki oprawę wizualną na najwyższym poziomie.


Jak udało się Panu namówić do współpracy samego Adama Klocka? Jak on odniósł się do pomysłu przełożenia muzyki z tego kultowego filmu na koncert symfoniczny.
Akurat tak się szczęśliwie składa, że Pan Adam Klocek jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej, dlatego kontakt był ułatwiony. Panu Adamowi pomysł bardzo się spodobał, zwłaszcza że już zdarzyło mu się prowadzić orkiestrę do tej muzyki.


Długo trwały przygotowania stricte muzyczne ?
Same próby trwały kilka dni, ale do przygotowań muzycznych zaliczyć należy również przygotowanie partytur, co zajęło około miesiąca. Mieliśmy partytury tylko w wersji dyrygenckiej. Musieliśmy rozpisać nuty na poszczególne instrumenty, a to dosyć czasochłonne zajęcie.


Media donoszą, że całości będzie można wysłuchać w systemie surround – co dla słuchaczy oznacza to w praktyce?
W praktyce oznacza to tyle, że słuchacze usłyszą efekty dźwiękowe poruszające się dookoła nich. Dźwięk orkiestry także będzie nas otaczał. Słuchacze znajdą się za pomocą dźwięku w środku wydarzenia. Technicznie wszystko zostanie zrealizowane w najwyższych standardach, zaś efekt będzie naprawdę piorunujący. 


12 września w częstochowskiej Hali Sportowej będziemy mogli zobaczyć efekt końcowy Państwa pracy. Czego zatem konkretnie możemy się tam spodziewać? Jakie atrakcje przewidziano?
W kinie muzyka towarzyszy obrazowi. Na naszym koncercie chcieliśmy odwrócić to ciążenie. Najważniejsza będzie muzyka, której towarzyszyć będą wizualizacje wyświetlane na ogromnym telebimie. Do tego mamy przygotowane znakomite show świetlne i laserowe. Sporą atrakcją będzie pojawienie się dwóch grup kostiumowych Polish Garrison oraz Rebel Legion Eagle Base. Członkowie tych grup będą spacerować w przebraniach z gwiezdnej sagi przed koncertem w holu hali oraz pojawią się w odpowiednim momencie w trakcie koncertu. Będzie można robić sobie z nimi zdjęcia, kręcić filmiki.


Nie było kłopotu z tym, by do udziału w koncercie namówić te grupy kostiumowe?
Nie, nie było problemu. W trakcie rozmów z nimi dowódcą na Polskę Polish Garrison  został wybrany człowiek z Częstochowy. To zdecydowanie ułatwiło sprawę. 


Czy ten koncert to atrakcja tylko dla fanĂłw Gwiezdnych Wojen?
Myślę, że nie tylko. To niezwykłe wydarzenie, które może zainteresować wszelkiej maści melomanów i audiofili, myślę że to także doskonały pomysł dla rodzin na spędzenie wspólnie ciekawie czasu a przy okazji być może okazja do zarażenia się sympatią do Gwiezdnych Wojen. 


Jak w ogóle można wziąć udział w tym niezwykłym koncercie? Gdzie można nabyć bilety?
Bilety dostępne są już na portalu Ticketpro. 


Czy koncert w Częstochowie będzie jedynym, czy planuje Pan realizacje także w innych miastach?
Jeśli koncert się uda, to nie wykluczam zrobienia jeszcze nawet kilku takich koncertów w innych miastach, niemniej jednak najpierw musi się udać pierwszy.

Czym zajmuje się Pan na co dzień?
Mam kilka zajęć. Jestem właścicielem i głównym realizatorem dźwięku w Studio Radioaktywni pod Częstochową. Prowadzę zajęcia z 4 przedmiotów kierunkowych na Akademii Jana Długosza na kierunku Akustyka i realizacja dźwięku. Jako dźwiękowiec life współpracuję z kilkoma polskimi wykonawcami: T-love, Kasia Cerekwicka czy Golec Uorkiestra.  Za płytę „Boso” zespołu Zakopower dostałem nominacje do Fryderyka za produkcję wraz z Mateuszem Pospieszalskim.


Czy prywatnie jest Pan fanem sagi Georga Lucasa?
Oczywiście że jestem fanem. Bez tego na pewno nie wpadłbym na taki pomysł.


Dziękuję za rozmowę i pozdrawiam.
Również dziękuję, wszystkich zainteresowanych koncertem symfonicznym do muzyki z sagi „Gwiezdne Wojny” zapraszam 12 września do Częstochowy oraz codzienni na nasze profil FB po najaktualniejsze informacje.

Gwiezdne Wojny symfonicznie w Częstochowie - rozmowa z Adamem Celińskim pomysłodawcą projektu" data-numposts="5">

Nadchodzące wydarzenia