Michał Giercuszkiewicz - premiera płyty na LP i nowy teledysk

  • 27 October, 2020
  • Metal Mind Productions

Michał „Gier" Giercuszkiewicz był jedną z największych indywidualności polskiej sceny muzycznej, charyzmatyczny perkusista, nietuzinkowa osobowość, żywa legenda bluesa, rocka i jazzu.


6 listopada ukaże się jego ostatni album "Wolność" w formacie LP.


Winylowa edycja wydawnictwa wydana zostanie z inną okładką, niż album w formacie CD. Znajdzie się tu także na nowo nagrana i zaaranżowana jedna z kompozycji - "Friendship", która na winylu będzie nosić tytuł "Friendship 2". Pierwotnie instrumentalny utwór został wzbogacony o tekst, stanowiący wymowne postscriptum do ostatnich wydarzeń. Słowa te wyśpiewała Natalia Kwiatkowska. Właśnie do kompozycji "Friendship 2" powstał teledysk, który promuje wersję winylową płyty "Wolność". Video można zobaczyć w tym miejscu:


Na pierwszym krążku, zatytułowanym „Dzisiaj", znajdują się premierowe kompozycje w wykonaniu znakomitych muzyków polskiej sceny bluesowej, rockowej i jazzowej, którzy zaproszeni i zainspirowani przez Michała Giercuszkiewicza, występują tutaj w różnych konfiguracjach. W nagraniach, oprócz Michała Giercuszkiewicza, udział wzięli : Bronisław Duży, Krzysztof Głuch, Antoni Gralak, Grzegorz Kapołka, Michał Kielak, Agnieszka Łapka, Andrzej Rusek, Mirosław Rzepa, Jorgos Skolias, Józef Skrzek oraz spiritus movens projektu - Leszek Winder.


Druga płyta pod tytułem „Wczoraj", to interesujący zestaw nigdy wcześniej niepublikowanych nagrań, w tym m.in. unikalne nagrania koncertowe Ryszarda Riedla i zespołu Dżem, Józefa Skrzeka z grupą Bezdomne Psy, oraz Janka „Kyksa" Skrzeka. Zawarto też tutaj premierową kompozycję "Wolność", która w wersji CD znalazła się na pierwszym krążku.


Michał „Gier" Giercuszkiewicz swoją karierę zaczynał na początku lat 70. w zespole Apogeum. Był perkusistą wielu legendarnych polskich zespołów bluesowych i rockowych (m.in. Dżem, Apogeum, Kwadrat, Krzak, SBB, Free Surprises, Cree, Bezdomne Psy, Śląska Grupa Bluesowa, Jan i Józef Skrzek, Loco Richter, Elżbieta Mielczarek). Giercuszkiewicz współtworzył i nagrał większość znanych utworów grupy Dżem z Ryszardem Riedlem. Artysta przez wiele lat mieszkał w Bieszczadach w zbudowanym przez siebie domu na wodzie na Zalewie Solińskim, zmarł 27 lipca 2020.


LP 1 DZISIAJ

strona A

1. Dwa księżyce

2. Dolne miasto

3. Nocny prąd

4. Gyear


strona B

1. Tratwa

2. Friendship 2

3. Mich

4. Wyspa Skalista

5. Pan Demon

6. Wpadnę jutro


LP 2 WCZORAJ

strona A

1. Czerwony jak cegła

2. Whisky

3. Szum z Bieszczad


strona B

1. When You Left Me

2. Do przyjaciela

3. Wolność

Michał Giercuszkiewicz - premiera płyty na LP i nowy teledysk" data-numposts="5">

Nadchodzące wydarzenia