Mikromusic

Mikromusic w Kwietniu

2016-11-29
Autor: Marcin Mlek
Ocena:

Tytuł albumu jest nieprzypadkowy. Na dwóch płytach znajdziemy aż 18 utworów, które były grane na żywo w kwietniu 2016 roku na 12 scenach w polskich miastach. Nota bene, okładka nawiązuje stylistycznie do wydawnictwa ‘’Mikromusic w Capitolu.’’ 

Co do repertuaru - najwięcej piosenek pochodzi z albumu ‘’Matki i żony.’’ Nie zabrakło naturalnie innych kompozycji, z gorąco przyjmowanymi przez publiczność ‘’Sopot’’ i ‘’Takiego chłopaka.’’ Na żywo wszystkie piosenki wypadają znakomicie – nawet lepiej niż w studio. Natalia Grosiak czaruje swym charakterystycznym, zmysłowym głosem o ciepłej barwie. 

Na pierwszym dysku dominują spokojne, balladowe kompozycje, w których dominuje fortepian. Szczególnie zapadły mi w pamięć, wyłamujące się z pogodnego nastroju, piosenki ‘’Kostucha’’ i ‘’Pocałuj pochowaj.’’ Teksty tych utworów naprawdę poruszają i ukazują bardziej mroczne oblicze Mikromusic. 

Na drugim kompozycje są już dłuższe, wzbogacone o zespołowe improwizacje. Dla przykładu przebojowy ‘’Zakopolo’’ zyskuje na ciężarze dzięki ostrym riffom gitary, a ‘’Piękny chłop’’ zaskakuje bluesowym finałem. Warto zwrócić uwagę na wspaniały wokalny duet Natalii Grosiak i Skubasa w utworach ‘’Bezwładnie’’ oraz ‘’Szarość.’’ Na cierpliwych słuchaczy, po oficjalnym zakończeniu koncertu, czeka niespodzianka….

‘’W kwietniu’’ jest bardzo spójną płytą mimo faktu, że nagrania pochodzą z różnych koncertów. Na pochwałę zasługują: perfekcyjne wykonanie, świetne brzmienie i dobrze dobrane piosenki. Warto posłuchać i przekonać się o tym samemu.