23 Jun
Tauron Life Festival Oświęcim - 23.06.17 - Shaggy + Mesajah + Maleo Reggae Rockers ...
  • Stadion MOSiR, Oświęcim
  • 16:30

Miejsce wydarzenia

Shaggy, Maleo Reggae Rockers, Lao Che, Mesajah, I Wear* Experiment, BeMy i Kandinsky wystąpią podczas 1. dnia koncertów stadionowych 8. edycji Tauron Life Festival Oświęcim.

Pochodzący z Jamajki Shaggy ma niespożyte zapasy energii i witalności, a do tego arsenał hitów wręcz zmuszających do tanecznego szaleństwa. Kawałki takie, jak „Oh Carolina”, „Boombastic”, „It Wasn’t Me” czy „Angel” w wersji live, z towarzyszeniem wieloosobowego składu wybornych muzyków, brzmią jeszcze bardziej porywająco, niż na płytach. 

Dariusz “Maleo” Malejonek to prawdziwy heros polskiego undergroundowego rocka, były członek kultowych grup Izrael, Moskwa i Armia, założyciel formacji Houk, a od 1997 r. lider Maleo Reggae Rockers, z którymi wydał 13 płyt. Cztery z nich to projekt Panny Morowe/Wyklęte/Wygnane, poświęcony losom Polaków w czasie II wojny światowej i pod rządami komunistów.

Założony w 1999 r. zespół Lao Che zyskał rozgłos dzięki wydanemu w 2005 r. koncepcyjnemu albumowi „Powstanie Warszawskie”, nawiązującemu tematyką do patriotycznego zrywu z czasów II wojny światowej. Kolejnymi płytami umacniał swą pozycję na scenie alternatywnego rocka, nie ustając w artystycznych poszukiwaniach, wychodzących często poza rockowe ramy. Intrygującej muzyce grupy towarzyszą zmuszające do myślenia teksty śpiewane przez Huberta "Spiętego" Dobaczewskiego. Ostatni, jak dotąd, album zespołu, zatytułowany „Dzieciom” ukazał się w 2015 r. i pokrył się platyną. 

Były wokalista wrocławskiej grupy Natural Dread Killaz, Mesajah, jest fenomenem polskiej sceny reggae. Jego utwory, grane przez największe stacje radiowe, to bomby pozytywnej energii o wielkiej sile rażenia, a jego największe hity – „Każdego dnia” czy „Szukając szczęścia” (duet z Kamilem Bednarkiem) – są zalecane przez specjalistów, jako najskuteczniejszy środek na depresję i melancholię.

Bracia Mattia i Elie Rosinscy – założyciele grupy BeMy - urodzili się i wychowali we Francji, studiowali w prestiżowej londyńskiej Academy of Contemporary Music, a w 2013 r. wystąpili w polskiej edycji „Must Be The Music”. Telewizyjny program okazał się dla nich trampoliną do sławy – zespół zajął 2. miejsce, a juror Adam Sztaba stwierdził, że „gdyby The Beatles jeszcze istnieli, brzmieliby jak BeMy”. Na TLFO będzie okazja usłyszeć na żywo kawałki z ich debiutanckiej płyty „Grizzlin’”, nominowanej do Fryderyka w kategorii: Fonograficzny debiut roku. 

Tercet z Tallina I Wear* Experiment w 2016 r. wydał płytę “Patience”, uznaną za najlepszy debiutancki album roku w Estonii. Tytułowy utwór, utrzymany w konwencji nowoczesnego elektro-popu, to największy jak dotąd przebój w dorobku grupy. “Z polirytmicznym bębniarzem i zimnymi jak lód harmoniami biją na głowę większość zagranicznej konkurencji, a ich dobrze przemyślane piosenki o świetnej dynamice reprezentują najwyższy światowy poziom” – taką laurkę wystawił I Wear* Experiment recenzent brytyjskiego serwisu Louder Than War.

Założony w 2012 r. zespół Kandinsky z Dachau ma na koncie pełnowymiarowy album “Lost Conversations” (2014) oraz gotowy materiał na EP-kę “Thunder”, która ukaże się jeszcze w tym roku. “Melodyjny indie rock, którego rozmach wykracza daleko poza zwyczajową powściągliwość indierockowej sceny” – tak twórczość grupy określił dziennikarz gazety “Sueddeutsche Zeitung”. 

Koncerty na stadionie oświęcimskiego MOSiR-u odbędą się 23 i 24.06.2017. W drugim dniu wystąpią: Scorpions, LP, Kasia Kowalska, Julia Pietrucha, Bisquit, Leski oraz Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn.

Więcej na temat wydarzeń 8. edycji TLFO na stronie www.lifefestival.pl.

PIĄTEK, 23 CZERWCA 2017 - Stadion MOSiR, ul. Legionów 15, Oświęcim

16:30 - Kandinsky - Scena: A

17:25 - I Wear* Experiment - Scena: B

18:20 - Lao Che - Scena: A

19:25 - BeMy - Scena: B

20:30 - Maleo Reggae Rockers - Scena: A

21:35 - Mesajah - Scena: B

22:45 - Shaggy - Scena: A