„Kyksówka Blues” od dziś w sprzedaży
- 29 November, 2024
- Agnieszka Kulpińska
Dziś ukazuje się nowa, zremasterowana wersja albumu „Kyksówka Blues” z dyskografii śląskiego bluesmana Jana Skrzeka.
W najnowszym wywiadzie dla Dziennika Zachodniego, Leszek Winder, pomysłodawca wznowienia tak wspomina tego niezwykłego muzyka: „’Kyks’ to był prawdziwy Ślązak i niepowtarzalny artysta. Ceniłem go za wyjątkową uczciwość w życiu i muzyce.” Co dla niego oznacza przypomnienie muzyki z płyty „Kyksówka Blues”? „Dla mnie to bardzo wzruszające wspomnienie. Janek, „Kawa” i „Gier”. Przyjaciele, z którymi od wczesnej młodości do końca ich życia dzieliłem miłość do muzyki. Słucham tych brzmień sprzed blisko 40 lat i jestem bardzo dumny z tego, jak wtedy graliśmy.”
„Kyksówka Blues” to mistrzowskie połączenie harmonijki, kazoo i charakterystycznego wokalu Skrzeka, wzmocnione grą Leszka Windera na gitarze, Jerzego Kawalca na basie i Michała Giercuszkiewicza na perkusji. Wydawnictwo zawiera utwory oryginalnie nagrane w styczniu 1989 roku w warszawskim studiu Exodus, które teraz, w 2024 roku, zyskały świeżość dzięki starannemu remasteringowi. Na nowym wydaniu płyty znalazły się także wyjątkowe, dotąd niepublikowane nagrania koncertowe zespołu Apogeum w składzie: Jan Skrzek, Jerzy Kawalec, Michał Giercuszkiewicz i Leszek Winder, zarejestrowane w grudniu 2001 roku w kultowej chorzowskiej Leśniczówce.
Album będzie promowany podczas koncertów zespołu Śląska Grupa Bluesowa z Leszkiem Winderem, inicjatorem wznowienia tego wydawnictwa, na czele.
“Gramy ze sobą blisko 45 lat i właściwie siedzimy na wieku trumny. Przeżyliśmy śmierć bliskich nam muzyków, przyjaciół Jasia ‘Kyksa’ Skrzeka, Ryśka ‘Skiby’ Skibińskiego, Ryśka Riedla, Jurka ‘Kawy’ Kawalca. Będziemy grać dalej, nieść muzyczną pamięć o tych wspaniałych muzykach i klimat bluesa lat 70..”
Najbliższe koncerty:
12.12.2024 – Katowice/MDK Koszutka
14.12.2024 – Nowy Sącz/Atelier
08.01.2025 – Olsztyn/Sowa
09.01.2025 – Gdynia/Blues Club
10.01.2025 – Bytów/Jaś Kowalski
11.01.2025 – Elbląg/Mjazzga
12.01.2025 – Bydgoszcz/Eljazz
13.01.2025 – Toruń/Pamela
24.01.2025 – Gomunice/Bogart
25.01.2025 – Częstochowa/Klimaty
07.02.2025 – Szczawnica Jaworki/Muzyczna Owczarnia
08.02.2025 – Mszana Dolna/Folwark Stara Winiarnia
Jan ‘Kyks’ Skrzek & Bezdomne Psy - Kyksówka Blues CD
Wydawca: Metal Mind Productions
Lista utworów:
1. Swing Jasia
2. Czemu serce me tak bije
3. Na poczytnych stronach gazet
4. Blues o dwóch garniturach
5. I zniknąć tak
6. Poleczka
7. Piękne etykietki
8. Rewelacja bluesa
Nagrano w styczniu 1989 w studiu Exodus w Warszawie.
Bonus:
Apogeum live (fragmenty koncertu, który odbył się w chorzowskiej "Leśniczówce" 8.12.2001)
1. Maszynka
2. Rock
3. Klimat
4. Swing z lasu
5. Apogeum
Płytę promuje utwór „Swing Jasia”. Klip do utworu można obejrzeć tu:
Jan „Kyks” Skrzek (ur. 21 listopada 1953 w Siemianowicach Śląskich, zm. 29 stycznia 2015 w Katowicach) – wybitny polski muzyk i kompozytor bluesowy, którego twórczość głęboko zakorzeniona była w kulturze Górnego Śląska. Grał na harmonijce ustnej i fortepianie, tworząc niepowtarzalne, pełne emocji brzmienia, które poruszały odbiorców swoją autentycznością i szczerością. Jan Skrzek był młodszym bratem Józefa Skrzeka, lidera zespołu SBB, co sprawiło, że od najmłodszych lat był związany z muzyką i środowiskiem artystycznym.
W swojej twórczości Jan „Kyks” Skrzek łączył bluesa z elementami śląskiego folku, odzwierciedlając codzienne życie mieszkańców Śląska i ich rozterki. Jego muzyka, często nazywana „śląskim bluesem”, dotykała tematów pracy, rodziny i trudów codziennego życia, a także relacji z bliskimi i problemów społecznych, z którymi borykał się region. Skrzek potrafił w prostych, przejmujących tekstach oddać to, co było bliskie sercu każdego Ślązaka, co sprawiało, że stał się jednym z najbardziej autentycznych głosów tego regionu.
Jego aktywność artystyczna obejmowała liczne koncerty, festiwale bluesowe i folkowe, występy telewizyjne, a także udział w filmach, gdzie dzielił się swoim talentem i miłością do muzyki. Jego obecność na scenie, charyzma i talent do nawiązywania kontaktu z publicznością uczyniły go postacią niezwykle cenioną zarówno przez fanów bluesa, jak i szerszą publiczność. Mimo sukcesów zawodowych, Jan „Kyks” Skrzek pozostał wierny swoim korzeniom – przez większość życia mieszkał w Katowicach, które były jego domem i głównym źródłem inspiracji.