''Polska publiczność jest bardzo oddana'' - wywiad z Asphyx

  • 09 May, 2018
  • Marcin Mlek

Z wokalistą Martinem Van Drunenem miałem okazję porozmawiać przed koncertem Asphyx w ramach Metalmanii 2018. 

Asphyx istnieje już ponad 30 lat! Czy zatem trudno było zdecydować, jakie utwory zagracie na Metalmanii?

Martin: Układanie setlisty zawsze było dla nas trudne. Dziś zagramy godzinę więc będzie jeszcze trudniej. Staramy się grać sporo z ostatniej płyty ‘’Incoming death’’, która odniosła całkiem spory sukces. Dokładamy do tego wiele starszych nagrań – tak więc staramy się wybrać najlepszy miks starego z nowym. Gramy na przykład tytułowe utwór z płyty ‘’Rack’’, który trwa prawie 9 minut. Nie możemy go pominąć, bo czeka na niego publiczność. 

Ja oceniasz polskich fanów Asphyx?Pamiętasz pierwszy Wasz występ w Polsce?

Tak. Nasz pierwszy koncert odbył się w warszawskim klubie ‘’Progresja.’’ To był szalony dzień. Wiedzieliśmy, że polscy fani są bardzo oddani. Jestem dumny, gdy widzę fanów, którzy przynoszą flagi swoich krajów z logo Asphyx. W Polsce też tak było. Udało mi się zdobyć tę flagę po koncercie – wisi w moim pokoju.

Powiedz jak przebiega proces twĂłrczy w Asphyx?

Cóż – nie mam zbyt wiele o tym do powiedzenia Zwykle Paul (gitarzysta) przynosi inspirujące nas riffy gitarowe, nad którymi pracujemy w studio. Miksujemy to wszystko i stajemy się temu nadać czystą formę. Moje pomysły na teksty biorą się na przykład z przeczytanej książki (to może być tylko jakiś rozdział, lub nawet słowo). Potem spisuję moje myśli na papier. Potem zastanawiam się, czy dane riffy gitar pasują do moich liryków. Nieraz tak jest, że od razu wszystko do siebie pasuje. Potem zbieramy się wszyscy razem i gramy, aby sprawdzić jak to brzmi. Na samym końcu jest proces aranżacji. Trzeba nieraz pomyśleć jakie riffy gitar do siebie pasują. Układane są zwrotki oraz refreny. Jeśli za dużo się myśli o samym utworze i o zamieszczonych tam partiach gitar, to nie wychodzi to najlepiej. 

Asphyx nagrał cover ‘’Os Abysmi vel Daath’’ Celtic Frost. Czy ten zespół był dla Was ważny?

Tak. Myślę, że nawet bardziej niż Hellhammer. Pomysł nagrania coveru właśnie tego utworu wyszedł od wytwórni Century Media. Do niej należeli też Celtic Frost. Sam zespół był dla nas ważnym źródłem inspiracji. Były też inne jak: Venom, Hellhammer i Motorhead. Te trzy zespoły zainspirowały wielu do grania ekstremalnego metalu.

Dzięki za rozmowę!

''Polska publiczność jest bardzo oddana'' - wywiad z Asphyx" data-numposts="5">

Nadchodzące wydarzenia

21 Nov
Sepultura ostatni raz w Polsce

Hala widowiskowo-sportowa "Spodek" w Katowicach, al. Wojciecha Korfantego 35, 40-005 Katowice

Kup bilet