Chris Salewicz

Bob Marley. Nieopowiedziana Historia KrĂłla Reggae

2013-08-08
Autor: Michał Balcer
Ocena:

„Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae” to jedna z najbardziej oczekiwanych pozycji biograficznych ostatnich lat. Jej napisania podjął się Chris Salewicz, brytyjski dziennikarz polskiego pochodzenia, z którym mieliśmy styczność w filmie „Zew Wolności”, gdzie był narratorem. Salewicz jest bez wątpienia odpowiednią osobą na odpowiednim stanowisku – znał Marleya osobiście. Ponadto przez wiele lat mieszkał na Jamajce, co pozwoliło mu dotrzeć do wielu ludzi, którzy byli kopalnią wiedzy na temat legendarnego wokalisty.

Na 366 stronach śledzimy jedną z najciekawszych muzycznych historii ostatniego półwiecza. Mało jest bowiem artystów, którzy aż tak bardzo zdominowaliby jeden gatunek, wręcz definiowali go. Zasadniczo można by w ten sposób napisać jeszcze o Elvisie Presleyu i niemieckiej formacji Kraftwerk. Nie ma sensu opisywać po kolei rozdziałów książki i przytaczać faktów z życia najsłynniejszego wyznawcy Ruchu Rastafari. Warto jednak na zachętę dodać, że z lektury dowiemy się między innymi, który kawałek Marley stworzył po usłyszeniu„Eleanor Rigby” Beatlesów, czy też jakie wynikało dla niego zagrożenie w związku z wojną w Wietnamie.  

To wydawnictwo nie jest jedynie suchą biografią Marleya. Autor bada nie tylko początki reggae, ale poświęca również miejsce takim stylom jak ska czy rock steady. Do tego dochodzą kwestie związane z rozwojem tamtejszych firm fonograficznych. To bez mała „Encyklopedia muzyki jamajskiej”! „Nieopowiedziana historia...” to także fantastyczna podróż po dziejach ojczyzny Marleya, z uwzględnieniem powojennej sytuacji politycznej w tym kraju i strajków studenckich z 1968 roku, które jak się okazuje nie dotyczyły jedynie Europy i USA. Jako, że Salewicz spędził kilka lat na 'Wyspie Źródeł' nie brakuje tutaj opisów przyrody, miast i wsi. Ostatnim akcentem świadczącym o wielowątkowości tej książki jest rzecz jasna wspomniany wyżej Ruch Rastafari, którego rozwój i główne założenia poznajemy. Uważniejszy czytelnik 'podłapie' zapewne także kilka jamajskich słów i zwrotów.

Publikację uzupełnia mapa karaibskiej wyspy, kilkadziesiąt zdjęć Marleya i jego towarzyszy oraz kserokopie dokumentów. „Nieopowiedziana historia...” powinna znaleźć się w biblioteczce nie tylko fanów muzyki Jamajczyka, ale także wszelkiej maści historyków i podróżników. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Gdyby nie fakt, że Salewicz nie 'dopieścił' książki kompletną dyskografią artysty i wykazem źródeł (co jest standardem w tego typu wydawnictwach) można by mówić o niej w kategoriach biografii totalnej.

Przeciętny znawca popkultury odbiera Marleya jako osobę pewną siebie. Tak w rzeczywistości nie było. Król reggae to postać, której brakowało (zwłaszcza w młodości) przekonania o własnej wartości, co było spowodowane jaśniejszym kolorem skóry, od tego jaki charakteryzuje większość mieszkańców Jamajki. Nieobce były mu myśli samobójcze. Jednak dzięki talentowi i wierze udało mu się osiągnąć sukces. Nie tylko komercyjny, który dla niego nie był aż tak istotny. On wpływał na ogromną rzeszę ludzi, czego obawiało się samo... CIA. Jego wizja porządku jaki powinien panować na świecie inspiruje kolejne już pokolenie. Świata bez zniewolenia – przecież Babilon musi w końcu upaść!