Duff McKagan - dziś jest dobry dzień na śmierć...

  • 13 September, 2023
  • Asia Szyra / foto Connor Ellmann.jpg

DUFF MCKAGAN PREZENTUJE “LONGFEATHER”

NOWY UTWÓR I TELEDYSK – POSŁUCHAJ/ ZOBACZ


NAJNOWSZY SINGIEL

Z TRZECIEJ SOLOWEJ PŁYTY ARTYSTY


NOWY ALBUM Z UDZIAŁEM GOŚCI SPECJALNYCH,

 (m.in. SLASH, JERRY CANTRELL oraz IGGY POP)


PREMIERA PŁYTY “LIGHTHOUSE”: 20 PAŹDZIERNIKA!


PRE-ORDER JUŻ DOSTĘPNY W WIELU FORMATACH WYŁĄCZNIE NA DUFFONLINE.COM

ORAZ U LOKALNEGO NIEZALEŻNEGO SPRZEDAWCY HTTPS://DUFFMCKAGAN.FFM.TO/LIGHTHOUSERETAILOLDWSZYSTKIE ZAMÓWIENIA W PRZEDSPRZEDAŻY

Z DUFFONLINE.COM I SUBSKRYBENCI LISTY MAILINGOWEJ

OTRZYMAJ DOSTĘP DO SPECJALNEJ PREMIERY ONLINE

Z EKSLUZYWNYM Q& A Z UDZIAŁEM MCKAGANA I JERRY’EGO CANTRELLA Z ALICE IN CHAINS


Duff McKagan udostępnił “LONGFEATHER”, najnowszy singiel z jego niecierpliwie oczekiwanego trzeciego solowego albumu “LIGHTHOUSE”, który ukaże się wszędzie w piątek, 20 października. Oficjalny teledysk – wyreżyserowany przez Connora Ellmanna, Kuja Durollariego i Arbena Durollariego – ma dziś premierę na YouTube.

PRE-ORDER “LIGHTHOUSE”

„’Dziś jest dobry dzień na śmierć’ nie oznacza makabrycznej tęsknoty za śmiercią” – mówi McKagan, „ale raczej żądzę życia i wyuczonych nawyków dobrego i uczciwego codziennego wysiłku. Longfeather chronił swój dom. Nie był w stanie utrzymać CAŁEJ zachodniej fali… ale zrobił wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie. O, nie ma już Longfeather. O, Longfeather jest w domu. Widzę cię. Widzę cię. Dziękuję Longfeather za danie mi nadziei i solidnego punktu oparcia”.

Płyta “LIGHTHOUSE” dostępna będzie w wielu formatach (m.in. streaming, download, CD, kaseta i LP). Dostępnych jest również wiele wersji i pakietów deluxe, które zawierają oficjalne certyfikaty autentyczności podpisane przez McKagana. Dodatkowo w ofercie znajdują się dwa ekskluzywne warianty winylowe – „Transparent Green & „Black Marble” i „Black Velvet” –zawierające trzy litografie, 12-stronicową książeczkę, naklejkę i kostkę do gitary, wszystkie zamknięte w przezroczystym rękawie z PVC, umożliwiającym wymianę grafik wyświetlanych na okładce “LIGHTHOUSE”. Pre-order, a także ekskluzywna linia merchu LIGHTHOUSE – są już dostępne na stronie www. DuffOnline. com. Wszyscy, którzy zamówią album w przedsprzedaży w oficjalnym sklepie lub subskrybowali biuletyn Duffa McKagana, otrzymają dostęp do specjalnego wydarzenia związanego z premierą albumu online, podczas którego odbędzie się ekskluzywna sesja pytań i odpowiedzi z McKaganem i Jerrym Cantrellem z Alice In Chains (który gościnnie pojawia się w utworzę “I just don’t know”). 

Na “LIGHTHOUSE” Duff McKagan obnaża więcej swojego artystycznego ducha niż kiedykolwiek wcześniej, łącząc elementy akustyczne z ostrym rock'n'rollem, aby znaleźć się w słodkim miejscu pomiędzy refleksją duszy a czystą energią. Premiera płyty ogłoszona została wiosną tego roku wraz z utworem tytułowym, “LIGHTHOUSE”, do którego dołączyła oficjalna wizualizacja. Singiel spotkał się z aplauzem mediów, Rolling Stone pisał: „‘Won’t you be my lighthouse?’ (McKagan) śpiewa na tle gospelowych organów i chórków ‘Give me sight and lead me on/Oh, shine on me, my lighthouse/And dry my aching bones.’ Muzyka zmienia bieg i staje się coraz bardziej podnosząca na duchu, gdy McKagan prowadzi chór śpiewając ‘Shine, shine, shine’” 

Kolejnym ujawnionym utworem z płyty, była kompozycja “I SAW GOD ON 10TH STREET”, której towarzyszyła oficjalna wizualizacja. Singiel natychmiast otrzymał pochwały od takich serwisów jak Kerrang!, Revolver i American Songwriter, przy czym ten ostatni napisał: “’It all seems like such a joke / Are we going up in smoke / I see disaster up around the bend’ śpiewa McKagan w akustyczno-punkowym utworze. Piosenka rozpoczyna się przez ponad minutę linią basu i perkusji, podczas gdy McKagan zastanawia się nad niektórymi różnicami w religii – ‘Some say we will end in fire / Repent now or there is no hope.’”


POSŁUCHAJ “I SAW GOD ON 10TH ST.”

ZOBACZ OFICJALNĄ WIZUALIZACJĘ DO “I SAW GOD ON 10TH ST.”

POSŁUCHAJ “LIGHTHOUSE”

ZOBACZ OFICJALNĄ WIZUALIZACJĘ DO “LIGHTHOUSE” 


Od ponad 40 lat Duffa McKagana charakteryzuje niepowstrzymaną siła twórcza, obejmująca wiele zespołów, tras koncertowych i wiele różnego rodzaju kolaboracji. Teraz, dzięki długo oczekiwanemu nowemu solowemu albumowi, “LIGHTHOUSE”, weteran muzyki udowadnia, że w głębi serca jest utalentowanym piosenkarzem i autorem tekstów z charakterystycznym talentem do autentyczności i introspekcji.

W 2019 roku Duff McKagan przeniósł się do własnego studia nagraniowego, co dało mu długo wyczekiwaną okazję, by mógł, jak sam artysta tłumaczy, wreszcie zbadać piosenki, które być może napisał poprzedniej nocy lub niektóre stare riffy sprzed lat i, jak podkreśla, jest to dla niego “wielka sprawa”. Większość kolejnych dwóch lat spędził pracując nad serią bardzo osobistych nowych piosenek z długoletnim producentem/współpracownikiem Martinem Feveyearem (Mark Lanegan, Brandi Carlile). 

“LIGHTHOUSE” to pierwszy pełny zestaw kompozycji, który narodził się w studiu McKagana. Utwory takie jak “HOPE” (z udziałem perkusisty Paula McCartney’a – Abe’a Laboriela Jr i melodyjnej gitary prowadzącej Slasha) oraz filozoficzny “I JUST DON'T KNOW” (z udziałem wieloletniego przyjaciela McKagana, Jerry'ego Cantrella z Alice in Chains) najpełniej pokazują artystycznego ducha McKagana, łącząc elementy akustyczne z ostrym rock'n'rollem, aby znaleźć się w idealnym punkcie między refleksją poszukującą duszy a czystą energią. Zbiór 11 utworów jest jeszcze mocniej uwypuklony przez dodatkowe podejście do utworu tytułowego, “LIGHTHOUSE (REPRISE)”, w którym gościnnie pojawił się jedyny w swoim rodzaju Iggy Pop.

McKagan po raz pierwszy zaprezentował swoją nową muzykę na początku tego roku, wydając “THIS IS THE SONG”, trzyutworową EP-kę, którą uhonorował Miesiąc Świadomości Zdrowia Psychicznego wraz z wezwaniem do działania w Propeller. EP-ka, która spotkała się z aplauzem krytyków (m.in. Rolling Stone, Consequence of Sound, Loudwire i American Songwrite), zawiera głęboko poruszający utwór tytułowy, “THIS IS THE SONG”, któremu towarzyszy oficjalne video.

Zaczynając w wieku zaledwie 15 lat, McKagan był częścią tak różnorodnych i wpływowych zespołów jak The Vains (1979), The Fastbacks (1980), The Living (1982), The Fartz (1982), 10 Minute Warning (1983) i Loaded (1998), wraz, oczywiście, z jego historyczną rolą członka-założyciela zarówno Guns N' Roses, jak i Velvet Revolver. Wyprodukowany przez trzykrotnego zdobywcę nagrody GRAMMY® Shootera Jenningsa, “Tenderness” stał się potężnym nowym rozdziałem dla wciąż rozwijającego się artysty, który stawia czoła społecznym dolegliwościom i swoim osobistym wykroczeniom na bogatym, dźwiękowym tle aranżacji opartych na americanie. Wśród wielu atrakcji na albumie znajduje się niestabilny rockowy numer „Chip Away”, zachwalany przez samego maestro, Boba Dylana, który niedawno ogłosił utwór osobistym faworytem.

Jest taka piosenka Duffa McKagana o nazwie „Chip Away”, która ma dla mnie głębokie znaczenie,” Dylan powiedział The Wall Street Journal. „To piosenka graficzna. Odłupuje kawałek po kawałku, jak Michał Anioł, rozbijając marmurowy kamień, by odkryć w sobie postać Króla Dawida. Nie zbudował go od podstaw, rozłupał kamień, aż odkrył króla. To jak moje własne pisanie piosenek, nadpisuję coś, a potem odrywam linie i frazy, aż dojdę do prawdziwej rzeczy”.

McKagan jest również autorem bestsellerów New York Timesa, “It’s So Easy: And Other Lies” z 2011 roku i “How to Be a Man: (And Other Illusions)” oraz współgospodarzem (z Susan Holmes McKagan) popularnego programu radiowego Three Chords & The Truth w nadawnego w Sirius XM Ozzy’s Boneyard (Ch. 38). Audycja nadawana jest cotygodniowo w stacjach na całym świecie, w tym w duńskiej myROCK, brytyjskiej Planet Rock, fińskiej Radio Rock, irlandzkiej Nova, norweskiej Radio Rock, szwedzkiej Rock Klassiker, niemiecko/szwajcarsko-austriackiej Rock Antenne, islandzkiej x977 oraz w polskiej stacji, Antyradio. Więcej informacji można znaleźć na stronie duffmckagan.ffm.to/threechordsandthetruth.

McKagan jest obecnie głównym członkiem współczesnego „Wrecking Crew” wraz z nagrodzonym GRAMMY® muzykiem/producentem Andrew Wattem i Chadem Smithem z Red Hot Chili Peppers, nagrywając i współtworząc takie albumy jak “Ordinary Man” Ozzy'ego Osbourne'a (2020) i dwukrotnie nagrodzonego GRAMMY® “Patient No. 9” (2022) oraz “Every Loser” Iggy'ego Popa (2023). Co więcej, McKagan – wraz z Wattem, Smithem i Joshem Klinghofferem z Red Hot Chili Peppers – jest częścią niedawno zaprezentowanego składu Iggy Pop & The Losers, który zadebiutował w telewizji na początku tego roku elektryzującym wykonaniem „Frenzy” w programie ABC Jimmy Kimmel Live! 


Artysta obecnie podróżuje z Guns N’ Roses na epickiej globalnej trasie, która w Ameryce Północnej rozpocznie się 5 sierpnia, koncertem w Moncton, CA Croix-Bieue Medavie Stadium. Więcej informacji można znaleźć na stronie www. gunsnroses. com/tour.


# # #


DUFF MCKAGAN

LIGHTHOUSE

Premiera: piątek, 20 października, 2023

Lista utworów:

LIGHTHOUSE

LONGFEATHER

HOLY WATER

I SAW GOD ON 10TH ST.

FALLEN

FORGIVENESS

JUST ANOTHER SHAKEDOWN

FALLEN ONES

HOPE (FEAT. SLASH)

I JUST DON’T KNOW (FEAT. JERRY CANTRELL)

LIGHTHOUSE (REPRISE) (FEAT. IGGY POP)


Duff McKagan - dziś jest dobry dzień na śmierć..." data-numposts="5">

Nadchodzące wydarzenia

21 Nov
Sepultura ostatni raz w Polsce

Hala widowiskowo-sportowa "Spodek" w Katowicach, al. Wojciecha Korfantego 35, 40-005 Katowice

Kup bilet