Na rynek trafiĹ wĹaĹnie drugi album przeĹmiewcĂłw ze Speculum. W skĹadzie zespoĹu zaszĹa doĹÄ powaĹźna zmiana â Piotra PoĹacia, znanego bardziej jako Brat Figo, zastÄ piĹ przy mikrofonie Ryszard Tymon TymaĹski, czyli czĹowiek-orkiestra, jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiego szoĹbiznesu, wspĂłĹtwĂłrca wielu kultowych projektĂłw muzycznych, znany najbardziej z zespoĹĂłw MiĹoĹÄ, Kury i Tymon & The Transistors. Czy zmiana ta wyszĹa grupie na dobre? O tym poniĹźejâŚ
Wg zespoĹu, odejĹcie PoĹacia byĹo spowodowane obowiÄ zkami koncertowymi Braci Figo Fagot. Nie byĹo Ĺźadnych kĹĂłtni czy niesnasek, a wszyscy muzycy wciÄ Ĺź pozostajÄ w bardzo dobrych stosunkach towarzysko-imprezowych. Jak twierdzi Dr Yry, takĹźe wzglÄdy towarzyskie zadecydowaĹy o tym, Ĺźe nastÄpcÄ Brata Figo zostaĹ Tymon TymaĹski. Reszta skĹadu pozostaĹa niezmienna i tworzÄ go: wspomniany juĹź wczeĹniej Dr Yry oraz trzech muzykĂłw znanych z Cremastera, czyli Badhed, Kiwi i Monter. W dwĂłch utworach â âMonumentâ i âDziewczyna z Rynaâ â goĹcinnie na wokalu wystÄ piĹ Olaf Deriglasoff.
W wywiadach z muzykami moĹźna przeczytaÄ, Ĺźe Tymon - oprĂłcz tekstĂłw â wniĂłsĹ teĹź do zespoĹu zmiany w aranĹźacjach utworĂłw. Do typowo metalowego grania doszĹy instrumenty dÄte, klawisze, a nawet banjo. Stricte metalowe Ĺojenie, ktĂłre miaĹo miejsce na pierwszej pĹycie zespoĹu âBrak CDâ, poprzez dodanie wyĹźej wspomnianych instrumentĂłw i nowe pomysĹy aranĹźacyjne staĹo siÄ bardziej rockowe i ciekawsze, a nowe utwory nabraĹy przebojowych elementĂłw. Takie kawaĹki jak âMonumentâ, âLadyboyâ czy choÄby âDziewczyna z Rynaâ szybko zapadajÄ w pamiÄÄ i moĹźe nawet byĹyby czÄsto grane przez radio, gdyby nie wulgaryzmy wystÄpujÄ ce w tekstach. Autorzy wiÄkszoĹci tekstĂłw â czyli Dr Yry i Tymon â przyzwyczaili nas w swych wczeĹniejszych zespoĹach do doĹÄ swobodnego sĹownictwa i specyficznego humoru, przekraczajÄ cego czasem granice dobrego smaku i tak teĹź jest w lirykach Speculum.
 Co do zawartoĹci tekstĂłw, to z reguĹy sÄ to podane w Ĺźartobliwy sposĂłb opowieĹci, np. o inicjacji seksualnej z dziewczynÄ z âRynaâ (âDziewczyna z Rynaâ) czy o mÄĹźczyĹşnie marzÄ cym o byciu kobietÄ (âLadyboyâ). Wyróşnia siÄ tu powaĹźny tekst - autorstwa Dr Yry - do obrazoburczego âBĂłg tak chciaĹâ, w ktĂłrym Tymon nawet neguje istnienie Boga.
UwaĹźny sĹuchacz na pewno wyĹapie na pĹycie elementy kojarzÄ ce siÄ z zespoĹem Faith No More â moĹźna je usĹyszeÄ choÄby w utworze tytuĹowym czy w âLadyboyâ, w ktĂłrym refreny nawiÄ zujÄ do Mikeâa Pattona. Z jednej strony moĹźe byÄ to spowodowane echami wspĂłlnego poznaĹskiego koncertu z 8 czerwca zeszĹego roku, gdzie Speculum supportowaĹo AmerykanĂłw, a z drugiej â Ĺwiadomemu zamysĹowi aranĹźacyjnemu podrzuconemu przez Tymona, ktĂłry z hard rocka trÄ cÄ cego âejtisamiâ chciaĹ zrobiÄ coĹ w klimacie Fantomasa czy Mr. Brungle.
Innym nawiÄ zaniem â tym razem do Metallicy â jest sama okĹadka pĹyty, ktĂłra wyglÄ da jak negatyw ich âczarnego albumuâ, tyle tylko, Ĺźe z logo Speculum i wÄĹźem ogrodowym.Â
W zapowiedziach wydania pĹyty znalazĹem takÄ oto wypowiedĹş Tymona: âRokendrol, hard rock, metal â to zawsze gwarancja inspirujÄ cej przygody â wiochy nie bÄdzieâ. I faktycznie â wiochy nie ma. Speculum nagraĹo bardzo dobrÄ pĹytÄ, moĹźe nie tak bardzo metalowÄ jak debiut, ale wciÄ Ĺź jest to mocne gitarowe i czÄsto przebojowe granie. Raczej nie ma szans, Ĺźeby natknÄ Ä siÄ na utwory z âGdzie jest twoje krĂłlestwoâ w radiu czy w telewizji, ale jestem pewien, Ĺźe materiaĹ doskonale sprawdzi siÄ na koncertach. ZespóŠma w planach czÄstsze wystÄpy, niĹź miaĹo to miejsce po wydaniu debiutanckiej pĹyty, a jego obecnoĹÄ na âZacieraliachâ i wszelkiego typu juwenaliach wydaje siÄ wrÄcz obowiÄ zkowa.