Rui Vieira Nery

Historia Fado

Replika
Autor: Replika

Właśnie ukazała się się „Historia Fado” Ruia Vieiry Nery'ego. To najważniejsza i najznamienitsza książka o tym gatunku muzycznym. Stanowi nie tylko źródło informacji, ale także świetny punkt wyjścia do dalszych dociekań – czy to świadomego słuchania, czy też pogłębionej refleksji i specjalistycznych studiów nad tym zjawiskiem muzycznym i kulturowym.

„Historia Fado” jako niezwykle wnikliwa i wyczerpująca monografia gatunku zdobyła uznanie w środowisku akademickim, wśród praktyków Fado i w szerokich kręgach publiczności – wielbicieli melancholijnych, chwytających za serce pieśni, wywodzących się prosto z biednych, portowych dzielnic miast Portugalii. Czy można opowiedzieć o muzyce, używając równocześnie języka faktu i ludycznych opowieści? Rui Vieira Nery udowadnia, że tak i zaprasza do świata Fado, dopełniając jego historię barwnymi archiwami.

„Czekałem na tę książkę lata całe. Nasze rozumienie Fado było do dziś powierzchowne. Praca Vieiry Nery'ego otwiera na oścież wszystkie drzwi i okna. Sięga do pradziejów, tłumaczy genezę, przytacza naręcza tekstów starych pieśni. Zawarta w niej ikonografia rzuca na kolana. W Lizbonie mieszkam obok Muzeum Fado, do którego często zaglądam. Od dziś wystarczy mi po prostu mieć zawsze pod ręką tę książkę.”

Marcin Kydryński, radiowiec, autor, fotograf

„Fado to cały wachlarz bliskich każdemu uczuć, od nostalgii, smutku, żalu, tęsknoty, po radość, pasję i miłość. Rui Vieira Nery z wielkim znawstwem i z głęboką wrażliwością przedstawia Fado, a ja z kolei mogę być wdzięczna za możliwość 'śpiewania' Fado na strunach moich skrzypiec.”

Natalia Juśkiewicz, skrzypaczka Fado

„Książka Rui Vieiry Nery'ego jest najlepszym przewodnikiem dla wszystkich, którzy chcą zgłębić istotę wspaniałego świata Fado.”

JoĂŁo de Sousa, artysta muzyk Fado

Format: 190x260 mm
Liczba stron: 424
Oprawa: miękka + skrzydełka

Patronat honorowy: Ambasada Portugalii w Polsce, Instytut CamĂľesa, Muzeum Fado w Lizbonie