Maciej Maleńczuk

Jazz For Idiots

Sony Music Polska 2016-04-01

Gdybyśmy wcześniej nie zapowiadali tej płyty, można by pomyśleć, że to niezły żart primaaprilisowy. Ale właśnie dziś, 1 kwietnia premierę ma jazzowa płyta Maćka Maleńczuka „Jazz For Idiots”. Czym jest jazz użytkowy Maleńczuka? To jazz o charakterze rozrywkowym, jazz dla każdego, jazz dla wszystkich. Album jest w przeważającej części instrumentalny, ale wielbiciele wokalu artysty znajdą w nim też coś dla siebie. Jazz for Idiots to kompilacja standardów takich jak Devil Woman Charlesa Mingusa czy Mr Syms Johna Coltrane’a w nowym aranżu, utworów autorskich o wdzięcznych tytułach, np. Snobby Bobby, jak również starych melodii Maleńczuka jak Ach, proszę pani w nowej – jazzowej – odsłonie.

Kontrowersyjny tytuł płyty wynika, jak mówi sam artysta, z początków „przyjaźni” Maleńczuka z saksofonem: Idea jazzu prostego, który trafia do normalnych ludzi, jazzu rytmicznego, gdzie jest dużo energii, sporo dowcipu, całkiem mnie uwiodła. Jazz zabrnął w jakieś takie skomplikowane temaciki, skaczące melodie saksofonowe, których nie da się normalnie zanucić, a ja chcę grać takie melodie, które da się zanucić i gdzieś tam pomiędzy przemycić swój rozwój, swoją awangardę.

Płytę promuje singiel "Tell Me That You Want Me". Utwór opowiada historię dojrzałego mężczyzny, który chciałby nieustanie być doceniany przez swoją młodszą partnerkę. Autorem muzyki i słów jest Maleńczuk.

Kwietniowa premiera płyty nie jest przypadkiem. Płyta ukaże się w miesiącu tradycyjnie poświęconemu muzyce jazzowej[1]. Już 5 kwietnia zapraszamy na koncert promujący Jazz For Idiots. Koncert odbędzie się w Teatrze Studio w PKiN w Warszawie. Więcej szczegółów w WYDARZENIU. 

 

Tracklista Jazz For Idiots:

1. Gekon

(muzyka: Maciej Maleńczuk)

2. Petite Fleur

(muzyka: Sidney Bechet)

3. Snobby Bobby

(muzyka: Maciej Maleńczuk)

4. Tell Me That You Want Me

(muzyka i słowa: Maciej Maleńczuk)

5. La Grande Bouffe

(muzyka: Philippe Sarde , Hubert Rostaing) 

6. Melodia na trzy oddechy

(muzyka: Maciej Maleńczuk)

7. Mr Syms

(muzyka: John Coltrane ) 

8. Ach, Proszę Pani

(muzyka i słowa: Maciej Maleńczuk)

9. Jazz Is Dead

(muzyka i słowa: Maciej Maleńczuk)

10. Johnny Walker

(muzyka: Maciej Maleńczuk)

11. Paris

(muzyka: Maciej Maleńczuk)

12. Devil Woman

(muzyka: Charles Mingus)

Pobierz lub odsłuchaj „Jazz For Idiots”:

https://SonyMusicPoland.lnk.to/JazzForIdiots