Kazik & Kwartet Proforma wystÄ piÄ w GdaĹskim Teatrze Szekspirowskim
- 16 January, 2017
- materiaĹy prasowe
Kazik z jedynym piÄcioosobowym kwartetem w Polsce, a byÄ moĹźe i na Ĺwiecie â Kwartetem Proforma zagra 20 stycznia w GdaĹskim Teatrze Szekspirowskim o godz. 20.Â
Kwartet Proforma obecnie koncentruje siÄ przede wszystkim na wĹasnych piosenkach, jednak od poczÄ tku dziaĹalnoĹci ma w repertuarze wĹasne opracowania utworĂłw Jacka Kaczmarskiego, tria Kaczmarski-Gintrowski-ĹapiĹski oraz wszystkich piosenek StanisĹawa Staszewskiego. ZespóŠwykonuje teĹź utwory Georgesa Brassensa (w tĹumaczeniach Wojciecha MĹynarskiego) oraz Nicka Cave`a i Toma Waitsa, w autorskich tĹumaczeniach PrzemysĹawa Lembicza (gitarzysty i wokalisty zespoĹu).
CechÄ
charakterystycznÄ
Kwartetu sÄ
bogate aranĹźacje, w ktĂłrych oprĂłcz instrumentarium podstawowego pojawiajÄ
siÄ rĂłwnieĹź kontrabas, akordeon, mandolina, róşne instrumenty perkusyjne, oraz od 2012 roku perkusja.
Podczas swojej juĹź ponad 13-letniej dziaĹalnoĹci zespóŠzagraĹ ponad 600 koncertĂłw w caĹej Polsce oraz za granicÄ
(Niemcy, Ukraina).
WystÄpowaĹ miÄdzy innymi u boku: Boba Geldofa, Kazika Staszewskiego, Renaty Przemyk, PrzemysĹawa Gintrowskiego, Jacka BoĹczyka, Kuby Sienkiewicza, Dra Yry, MirosĹawa CzyĹźykiewicza, Grzegorza Tomczaka czy ZespoĹu Reprezentacyjnego.
W kwietniu 2009 Marcin Ĺťmuda zostaĹ zaproszony przez PrzemysĹawa Gintrowskiego do akompaniowania podczas jednego z koncertĂłw. Ta w zaĹoĹźeniu jednorazowa pomoc przeobraziĹa siÄ w staĹÄ
wspĂłĹpracÄ, ktĂłra trwaĹa aĹź do Ĺmierci PrzemysĹawa Gintrowskiego w 2012 roku, a zaowocowaĹa takĹźe udziaĹem w sesji nagraniowej Jego ostatniej pĹyty âKanapka z czĹowiekiem i trzy zapomniane piosenkiâ.
W marcu 2012 Kwartet zaprosiĹ Kazika Staszewskiego â wokalistÄ zespoĹu Kult, do wspĂłlnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa StanisĹawa Staszewskiego podczas jednego z koncertĂłw. Ten, rĂłwnieĹź w zamierzeniu jednorazowy projekt, zaowocowaĹ opracowaniem wspĂłlnego programu koncertowego zĹoĹźonego z piosenek Taty oraz kilku piosenek Kazika rzadko bÄ
dĹş nigdy nie wykonywanych na Ĺźywo, kolejnymi koncertami w tym skĹadzie, a ostatecznie powoĹaniem do Ĺźycia peĹnoprawnego projektu Kazik & Kwartet ProForma.