Letnie koncerty w Pardon To Tu

  • 15 July, 2015
  • Pardon To Tu

1 Night with Michael Chapman & Mike Cooper

Wt. 21.07.2015, godz. 20:30, wstęp 30 zł

Znają się od lat 60-tych. Oboje są legendarnymi gitarzystami i singer-songwriterami brytyjskiej sceny muzycznej. Jeden wyróżnia się innowatorskim graniem na gitarze slide i swoim eksperymentalno-folkowo-country-bluesowym i zarówno free-jazzowym, ambientowym dorobkiem muzycznym, a drugi swoim nietuzinkowym stylem grania na gitarze akustycznej, świetnymi płytami 'Wrecked Again' i 'Rainmaker', na których słychać jego wyjątkowy talent łączenia emocjonalnych kompozycji ze świetnymi instrumentalnymi pasażami. 

We wczesnych latach 60-tych, Mick Jagger zaprosił Mike'a Cooper'a do współpracy, zespół w którym miałby grać to Rolling Stones, ale Cooper miał inna muzyczną wizję, bardziej interesowały go blues, folk, pop, progressive jazz, coś co odnajdujemy w jego piosenkach od 50 lat.

Mike Cooper - urodził się w Reading w Wielkiej Brytanii w 1942 roku - obecnie mieszka w Rzymie a przez ostatnie 45 lat podróżował, badał, przesuwając granice swojej muzyki. Jest twórcą filmowym, artystą wizualnym, który komponuje i wykonuje na żywo współczesną muzykę do niemych filmów. Do tej pory wydał około 60 albumów, w wolnym czasie kolekcjonuje hawajskie koszule co koresponduje z jego dziennikarskim zacięciem dotyczącym muzyki Pacyfiku.

http://www.cooparia.com/welcome/biography/

Głos i gitarę Michaela Chapmana po raz pierwszy można było usłyszeć na  British Folk Circuit w 1967. Grając klimatyczny, autobiograficzny materiał zdobył opinię intensywności i innowacyjności. Jego pierwszy album „Rainmaker” wyprodukował Gus Dugeon znany ze współpracy z Davidem Bowie i Eltonem Johnem. W swojej karierze wydawał albumy w legendarnych wytwórniach takich jak Harvest czy Decca. Na jego stronie można przeczytać: "I had an art college education and on a rainy night in 1966 I went into a pub in Cornwall, but I couldn't afford to pay to go in. So I said, I'll tell you what, I don't want to stay outside in the rain, I'll play guitar for half an hour for you. They offered me a job for the rest of the summer and I've been at it ever since."

http://www.michaelchapman.co.uk/

https://www.facebook.com/events/491987580966807/

William Parker Solo

Śr. 05.08.2015, godz. 20:30

Charyzmatyczna postać światowego free jazzu, uduchowiony, czerpiący z mądrości sufickiej poeta, a przede wszystkim kontrabasista i multiinstrumentalista. Począwszy od lat 80-tych aż po dziś dzień William Parker jest jednym z najaktywniejszych muzyków i animatorów w Nowym Jorku, jednym z najważniejszych głosów awangardowej sceny, na której improwizował z takimi, jak: Bill Dixon, Sunny Murray, Billy Higgins, Alan Silva, Rashid Ali, Ed Blackwell, Don Cherry i Cecil Taylor.
Swój talent kompozytorski ujawnił na wielu płaszczyznach, pisząc również opery, oratoria, muzykę teatralną, filmową i baletową. Zafascynowany orientalnymi kulturami i podróżami kolekcjonuje instrumenty z całego świata, dla których czasem podczas koncertów odstawia kontrabas. Jednym z jego ulubionych jest japoński flet shakuhachi. Parker to także autor książek i zbiorów poezji oraz ceniony nauczyciel. Od kilkunastu lat współorganizuje kultowy Vision Festival, na którym gromadzi różne środowiska artystyczne.
Europa jest częstym celem jego podróży, tutaj jego drogi spotkały się z free-jazzową czołówką Starego Kontynentu: Peterem Kowaldem, Peterem Brotzmannem, Hanem Benninkiem, Derkiem Bailey’em i Louisem Sclavisem. Obecnie, razem z perkusistą Hamidem Drake'iem, tworzy tandem uważany za najlepszą sekcję rytmiczną na świecie.


Letnie koncerty w Pardon To Tu" data-numposts="5">

Nadchodzące wydarzenia