Róşni Wykonawcy

Opole - 50 Największych Przebojów

Polskie Radio S.A.
Autor: Michał Balcer
Ocena:

W 1963 roku odbyła się pierwsza edycja Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Przez te 50 lat wylansowano tam niezliczoną liczbę przebojów. Dziennikarze Polskiego Radio podjęli się niezwykle trudnego zadania: postanowili wyselekcjonować 50 największych hitów. Efektem tego jest trzypłytowa 'składanka'. 

Pierwszy krążek obejmuje głównie piosenki z lat 60-tych ubiegłego wieku. Znajdziemy tutaj nagrania chociażby Ewy Demarczyk, Czesława Niemena, Piotra Szczepanika, Marka Grechuty, Czerwonych Gitar i innych artystów, którzy w tamtym okresie definiowali polską muzykę rozrywkową. Późniejszą dekadę reprezentują trzy utwory:„Pamiętajcie O Ogrodach” Jonasza Kofty, „Ballada O Cysorzu” Tadeusza Chyły i „Walc Embarras” Ireny Santor. 

Na drugiej płycie mamy kawałki z lat 70-tych i 80-tych. Dość ciekawie wygląda zestawienie obok siebie przebojów Krzysztofa Krawczyka, Ewy Bem, Bogusława Meca i Danuty Rinn z Perfectem, Lady Pank, Lombardem i Maanamem.

Trzecia odsłona tego wydawnictwa jest podróżą przez cztery dekady opolskiego festiwalu. Zaczynamy w roku 1981 niezapomnianą „Obławą” Jacka Kaczmarskiego. Z tego dziesięciolecia pochodzą także piosenki T. Love, Edyty Geppert, Republiki i Andrzeja Zauchy. W latach 90-tych objawiły się nam talenty Hey, Grzegorza Turnaua i przede wszystkim Edyty Górniak, których co oczywiste nie mogło na tej kompilacji zabraknąć. Z nowego millennium wybrano zaledwie pięć numerów (Kayah, Stanisław Soyka, Maciej Maleńczuk, Zakopower i Raz Dwa Trzy). Jest to niestety bardzo znamienne – kondycja polskiej muzyki nie jest najlepsza. Utwory naszych rodzimych wykonawców z roku na rok są coraz słabsze i trudno się spodziewać, aby ta sytuacja zmieniła się w najbliższych latach. 

Jedyne co moĹźe denerwować na tym albumie to brak chronologii. WybĂłr piosenek jest kwestią subiektywną. Pojawią się na pewno pytania dlaczego nie ma na przykład „Piechotą Do Lata” Bajmu czy „Śpiewać KaĹźdy MoĹźe” Jerzego Stuhra. Ich brak oznacza naprawdę mocno konkurencję. A to najlepiej świadczy o tym, Ĺźe „Opole - 50 Największych PrzebojĂłw” to pozycja obowiązkowa dla fanĂłw dobrej muzyki oraz tych, ktĂłrzy chcieliby poznać historię najwaĹźniejszego z polskich festiwali. Przydałoby się jednak wydawnictwo, ktĂłre w całości udukumentowałoby pół wieku opolskiej estrady. Dostojenemu jubilatowi pozostaje Ĺźyczyć 100 lat!Â