Róşni Wykonawcy

Ostatnia Rodzina

2016-09-15
Autor: Universal Music Polska

„Ostatnia Rodzina” - najbardziej niezwykły film tego roku i najbardziej niezwykła płyta.

Dla twórców filmu od początku było jasne, że w „Ostatniej Rodzinie” musi być świetna muzyka. Takiej słuchali Beksińscy. Taką autorzy chcieli mieć w filmie.

Wszyscy wiedzieli, że to niepowtarzalna okazja na stworzenie wyjątkowego soundtracku, w domu Beksińskich muzyka grała non stop, dosłownie i w przenośni – z głośników, w słuchawkach oraz umysłach głównych bohaterów. Przypominają nam o tym wszechobecne magnetofony szpulowe i półki pełne taśm, bezcenne wówczas winyle i gramofony, przez swą namacalność jakże inne od współczesnych, ulotnych „plików w chmurze”.

Ścieżka dźwiękowa tego akurat filmu to znacznie więcej niż zbiór piosenek i muzyki ilustracyjnej pojawiającej się w obrazie. To przedłużenie osobowości postaci, wgląd w ich wnętrza, nastrój, postrzeganie rzeczywistości. Nagrania same tworzą swoistą ścieżkę dźwiękową życia bohaterów.

Jak mówi scenarzysta filmu Robert Bolesto: Zdzisław i Tomek Beksińscy mogliby pisać swoje dzienniki właściwie tylko za pomocą list utworów muzycznych.

Konsultant muzyczny filmu Paweł Juzwuk: Wybrać coś ze zbiorów, które liczyć możemy w dziesiątki tysięcy nagrań, to zadanie po prostu karkołomne.

I jeszcze reżyser filmu, muzyczny pasjonat Jan P. Matuszyński, dla którego muzyka była od narodzin projektu sprawa kluczową: Każdy kawałek na tym soundtracku i każdy, który jest w filmie ma swoją niepowtarzalną historię – chodzi zarówno o miejsce w sercu członków rodziny Beksińskich, jak i okoliczności, które pozwoliły na to, aby stał się elementem „Ostatniej Rodziny”.

Płyta dzieląca muzyczne fascynacje Tomka, które prezentował w radiu, i Zdzisława - mniej znane ale w niezwykły sposób dopełniające jego obrazy to zbiór utworów nigdy prawie nie pojawiających się na tego typu wydawnictwach. Jest przedłużeniem filmu i być może początkiem własnych muzycznych poszukiwań słuchaczy. Śladami fascynacji bohaterów „Ostatniej Rodziny”.


CD1

1. PIETER NOOTEN & MICHAEL BROOK - SEVERAL TIMES I [ALBUM VERSION]

2. YAZOO - DON’T GO [ALBUM VERSION]

3. JOY DIVISION - LOVE WILL TEAR US APART [ALBUM VERSION]

4. THE MOODY BLUES - NIGHTS IN WHITE SATIN [ALBUM VERSION / INCL. "LATE LAMENT"]

5. BUDGIE - PARENTS [ALBUM VERSION]

6. PETER GABRIEL - LAY YOUR HANDS ON ME [ALBUM VERSION]

7. MARILLION – LAVENDER [ALBUM VERSION]

8. SISTERS OF MERCY - THIS CORROSION [ALBUM VERSION]

9. ROXY MUSIC - MORE THAN THIS [1999 DIGITAL REMASTER]

10. TALK TALK - HAPPINESS IS EASY [ALBUM VERSION]

11. CLOSTERKELLER - A ONA ONA [REMASTERED 2015]

12. ULTRAVOX - DANCING WITH TEARS IN MY EYES [ALBUM VERSION]

13. NICK CAVE AND THE BAD SEEDS - FROM HER TO ETERNITY [ALBUM VERSION]

14. CAMEL PRESSURE - POINTS [ALBUM VERSION]


CD2

1. FRANZ LISZT: A DANTE SYMPHONY - 2. PURGATORIO

2. EDVARD GRIEG: LYRIC SUITE - 5. MARCH OF THE TROLLS

3. ALFRED SCHNITTKE: REQUIEM - CREDO

4. CLAUDE DEBUSSY: SONATA FOR FLUTE, VIOLIN & HARP - 3. FINALE

5. FRANZ LISZT: TASSO, LAMENTO E TRIONFO

6. GUSTAV MAHLER: SYMPHONY NO. 7 - 3. SCHERZO

7. GUSTAV MAHLER: SYMPHONY NO.10 - 1. ANDANTE – ADAGIO

8. GUSTAV MAHLER: SYMPHONY NO. 2 - 4. “ULRICHT”


„Ostatnia Rodzina” to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. PREMIERA FILMU już 30 września!

W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielili się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego. Film został bardzo entuzjastycznie przyjęty na festiwalu filmowym w Locarno a Andrzej Seweryn otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora!

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.


Producentem „Ostatniej Rodziny” jest studio Aurum Film („Carte Blanche”). Koproducentami są HBO Europe, Mazowiecki Fundusz Filmowy, Lightcraft i Universal Music Polska. Za reżyserię odpowiada Jan P. Matuszyński, twórca wielokrotnie nagradzanego na całym świecie dokumentu „Deep Love”; autorem zdjęć jest Kacper Fertacz, laureat wielu nagród za zdjęcia do filmu „Hardkor Disko”. Za charakteryzację odpowiada Tomasz Matraszek („Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Katyń”, „Karbala”) oraz Anna Gorońska („Zaćma”, „Karbala”, „Służby specjalne”), za kostiumy Emilia Czartoryska („Noc Walpurgi”), montażystą jest Przemysław Chruścielewski („Deep Love”), zaś scenografia to dzieło Jagny Janickiej („Pod Mocnym Aniołem”). „Ostatnia Rodzina” powstała na podstawie scenariusza Roberta Bolesto („Córki Dancingu”, „Hardkor Disko”) – tekstu, który dostał się do finału konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill (obecnie znanego jako Script Pro).