Singiel “Blues o Zenonie L.” Joanny Kołaczkowskiej z zespołem Blues Flowers dostępny w streamingach.
- 23 July, 2026
- Robert Grześkowiak / flower-records
Do stacji radiowych trafia singiel „Blues o Zenonie L.“. Piosenka, która jest efektem współpracy Joanny Kołaczkowskiej z zespołem Blues Flowers, ukazała się w 2008 roku na nominowanej do Fryderyka płycie Blues Flowers zatytułowanej „Smacznego!”. Teraz, jako oddzielne wydawnictwo, dostępna jest w serwisach streamingowych. „Blues o Zenonie L.” na portalu YouTube:

Joanna Kołaczkowska.
Wiadomo, tyle by wystarczyło, ale dla porządku: aktorka kabaretów Potem i Hrabi. Królowa polskiego kabaretu, diament inteligentnego absurdu, mistrzyni puent i ciętych żartów. Potrafiła jednym zdaniem rozłożyć widownię na łopatki. Była artystką pełną odwagi, empatii i dystansu do siebie. Brała udział w wielu działaniach muzycznych.
W studiu nagraniowym.
I tak, po kilkukrotnych próbach zgrania terminów, 12. października 2007 roku Asia pojawiła się w Studiu Giełda w Radiu Poznań (wtedy Radiu Merkury Poznań), gdzie trwały nagrania do nowej płyty zespołu Blues Flowers. Przyjechała pociągiem z Bydgoszczy, gdzie poprzedniego dnia występowała z kabaretem Hrabi. Była bardzo dobrze przygotowana do nagrania, więc poszło gładko. Zaśpiewała napisanego specjalnie na tę okazję przez Jaromiego Drażewskiego „Bluesa o Zenonie L.”. Zrobiła to cudownie, zaimprowizowała też końcówkę piosenki, w której dialoguje z chórem i słuchaczami. Wstawki wokalne nagrane dodatkowo przez Asię podczas tej sesji, zostały wykorzystane w innym utworze na płycie („Kaszanka blues”). Joanna przy okazji rozwiązała problem, jaki zespół miał z tytułem nowej, powstającej płyty. „Smacznego!” to był Jej pomysł.
Na koncercie.
W niecały rok po nagraniach w studiu nadarzyła się okazja, by „Bluesa o Zenonie L.” zaprezentować na żywo przed publicznością. 27. września 2008 roku w Domu Polskim w Zakrzewie odbył się benefis 15-lecia zespołu Blues Flowers, zorganizowany przez Barbarę i Henryka Szopińskich. Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in. Joanna Kołaczkowska w towarzystwie kolegów z kabaretu Hrabi. W pierwszej części koncertu dominowały wspomnienia, swoiste greatest hits z repertuaru zespołu w wykonaniu samych jubilatów, a później gości. Małgorzata Kościelniak zaśpiewała z zespołem Boogie Boys, a Kabaret Hrabi zaprezentował własną wersję piosenki „Trabant blues” wykonaną a capella, w specjalnie przygotowanej choreografii i strojach scenicznych. Finałową częścią benefisu była prezentacja nowej płyty „Smacznego!”. W trakcie wykonywania piosenki „Żółte buciki” Jaromi dostał w prezencie od Kabaretu Hrabi obrzydliwie żółte buty, które darczyńcy od razu założyli mu na stopy. Następnie Joanna Kołaczkowska z jubilatami wykonała „Bluesa o Zenonie L.” wywołując spontaniczny aplauz na widowni. Kulminacją koncertu było gremialne wykonanie i zaśpiewanie piosenki „Flaczki zakrzewskie blues” przez wszystkich wymienionych wyżej wykonawców, a także niewspomnianego wcześniej mistrza jazzowego puzonu Andrzeja Brzeskiego.
Reporterskie rejestracje fragmentów tego benefisu można znaleźć na portalu Youtube:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWg57zA4RU3Q
Piosenkę „Blues o Zenonie L.” nagrano w składzie:
Joanna Kołaczkowska – śpiew, głos, gwizdy
Jarosław Jaromi Drażewski – gitara akustyczna, harmonijka, chórki
Robert Grześkowiak – gitara elektryczna, chórki, głos
Paweł Kuśnierek – perkusja
Maciej Kręc – bas akustyczny, chórki
Henryk Szopiński – akordeon, chórki
Bartek Szopiński – Fender Rhodes
Nagranie zrealizowano w Studiu „Giełda” Polskiego Radia Merkury w Poznaniu w 2007r.
Realizacja dźwięku, miks, mastering: Joachim Krukowski
Producent muzyczny: Robert Grześkowiak
Producenci: Ryszard Gloger dla Radia Merkury Poznań, Blues Flowers dla Flower Records
Zdjęcie na okładce singla: Piotr Brzeziński
Na zdjęciu: Joanna Kołaczkowska i Łukasz Pietsch (Kabaret Hrabi)
Projekt graficzny singla: Robert Grześkowiak
Projekt graficzny płyty: Radosław Wąsowicz