Bartek Koziczyński

System Of A Down. Hipnotyczny krzyk

In Rock 2017-06-28
Autor: Marcin Mlek
Ocena:

"Hipnotyczny krzyk" to pierwsza w Polsce biografia System Of A Down. Jej autorem jest dziennikarz znany, przede wszystkim, z miesięcznika "Teraz Rock." Punktem wyjścia do napisania tej książki były liczne wywiady Bartka z członkami zespołu.

Publikację otwiera wspomnienie pierwszego koncertu System Of A Down w Polsce – nota bene bardzo nieprzyjemnego dla zespołu. Nikomu szerzej nieznana w naszym kraju grupa naraziła się na atak ze strony fanów... Slayera. Mimo tych przykrych doświadczeń artyści bynajmniej nie zrazili się do polskich fanów.

Na początku autor szczegółowo opisuje historię ludobójstwa Ormian przez Turcję. Podkreślanie ormiańskich korzeni muzyków było niezwykle ważne – stało się czymś na kształt misji. Potem Bartek przedstawia biogramy poszczególnych członków zespołu. Dowiadujemy się o ich dzieciństwie, edukacji, pierwszych muzycznych fascynacjach. Co ciekawe, ojcowie Serja i Darona także mają swój udział w historii System Of A Down...

Narracja jest prowadzona w ciekawy i zróżnicowany sposób – kolejne etapy historii zespołu są przetykane wypowiedziami "systemowców". Mówią oni nie tylko o sprawach związanych z muzyką, ale też z polityką, religią. Szczególnie elokwentnym rozmówcą jest Serj Tankian – człowiek, który cały czas eksperymentuje na różnych polach sztuki. 

Bartek w bardzo analityczny sposób recenzuje kolejne płyty SOAD oraz solowe wydawnictwa Sarja Tankiana i pozostałych muzyków. Autor pokazuje źródła artystycznych inspiracji. Znajdziemy też liczne relacje z koncertów (także tych w Polsce). 

"Hipnotyczny krzyk" czyta się dobrze, choć zawiera ona kilka niedociągnięć. Po pierwsze – autor nie zawsze precyzyjne podaje źródła, z których czerpał wiedzę. Jeśli dany cytat pochodzi z Metal Hammera lub Teraz Rocka, to dobrze by było podać w przypisie bardziej szczegółowe dane (rok i numer). Po drugie – nie wiadomo, kto jest autorem zamieszczonych w tej publikacji zdjęć (Autorzy wymienieni są w stopce na początku książki - przyp.red.). 

Mimo uchybień warto sięgnąć po książkę i poznać historię jednej z najbardziej oryginalnych i barwnych grup metalowych. Sympatycy SOAD znajdą to wiele ciekawych i nieznanych szerzej faktów z bogatej historii zespołu.