The Waterboys zagrajÄ w TrĂłjce
- 02 June, 2016
- Polskie Radio S.A.
35 lat (z przerwami) na scenie, tuzin znakomitych pĹyt studyjnych i wiele przebojĂłw z âRed Army Bluesâ i âFishermanâs Bluesâ na czele â takim dorobkiem legitymuje siÄ szkocka supergrupa The Waterboys, ktĂłra 5 czerwca zagra akustyczny koncert w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. BÄdzie to ich przedpremierowy wystÄp w naszym kraju. ZaproszeĹ na niedzielny wieczĂłr juĹź nie ma, ale TrĂłjka zaprasza do wysĹuchania transmisji â jak zwykle od godz. 20.05.
The Waterboys to grupa rockowa, ktĂłra powstaĹa w 1981 roku w Londynie. SwojÄ
nazwÄ zaczerpnÄĹa od piosenki âThe Kidsâ Lou Reeda oraz fascynacji twĂłrcĂłw motywami morskimi. ZespóŠpowoĹali do Ĺźycia trzej mĹodzi Szkoci: Mike Scott, Anthony Thistlethwaite i Kevin Wilkinson. Z czasem doĹÄ
czyli do nich Karl Wallinger i Roddy Lorimer. W marcu 1983 ukazaĹ siÄ singel âA Girl Called Johnnyâ stworzony w hoĹdzie Patti Smith. A w lipcu tego samego roku swojÄ
premierÄ miaĹa debiutancka, znakomita pĹyta âThe Waterboysâ. â To jeden z najbardziej âtrĂłjkowychâ zespoĹĂłw, bo Program 3 Polskiego Radia ĹledziĹ uwaĹźnie karierÄ Mike'a Scotta i jego kolegĂłw od wspomnianego debiutu â mĂłwi Piotr Metz, kierownik muzyczny TrĂłjki.
W swoich poetyckich tekstach Mike Scott porusza tematy socjologiczne, historyczne, problemy wiary, duchowoĹci, a takĹźe tematy osobistych tragedii, rozterek miĹosnych, marzeĹ i snĂłw. A muzyka The Waterboys to istny tygiel, ĹÄ
czÄ
cy w sobie alternatywnego rocka, bluesa, muzykÄ folkowÄ
oraz hardrocka, okraszony nutÄ
poezji Ĺpiewanej. PopularnoĹÄ i zasiÄg zespoĹu nigdy nie byĹ wiÄkszy niĹź teraz. Ich utwory cieszÄ
siÄ ogromnym zainteresowaniem ze strony takich wykonawcĂłw, jak m.in. Ellie Goulding, Prince, Boyzone, The War On Drugs czy Dawes.
â ZespóŠdo dziĹ jest ikonÄ
gatunku nazwanego tak, jak jeden z ich wielkich utworĂłw âThe Big Musicâ â reprezentowanego w latach 80. takĹźe przez U2 czy Simple Minds. DzieĹ przed pierwszym w historii polskim koncertem grupy Mike Scott i Steve Wickham, skrzypek, ktĂłry zmieniĹ brzmienie The Waterboys zanurzajÄ
c je w irlandzkiej muzyce folk, wystÄ
piÄ
na specjalnym akustycznym koncercie w TrĂłjce â zapowiada Piotr Metz.
Obecnie grupÄ tworzÄ
: Mike Scott, Steve Wickham, Ralph Salmins i Paul Brown. Ich ostatnia, jak do tej pory pĹyta studyjna, czyli âModern Bluesâ, ukazaĹa siÄ w 2015 roku.
PoczÄ
tek transmisji koncertu The Waterboys na antenie Programu 3 Polskiego Radia w niedzielÄ 5 czerwca o godz. 20.05.