Vader – „The Darkest Age – Live 93” (reedycja 2020)

Autor: Piotr "Bobas" Kuhny

Dzięki uprzejmości Witching Hour Productions dotarło do redakcji wznowienie koncertowej płyty Vadera- The Darknes Age. Poprzednie wydanie z 1994 jest praktycznie nie do zdobycia, zatem dobrze się stało, że w ręce metalmaniaków znowu trafia płyta będąca potwierdzeniem, iż w Polsce metal od zawsze miał solidny „ciężar gatunkowy”.

Już pierwsze dźwięki Intro (Macbeth) przywodzą na myśl inny koncertowy klasyk - „Decade of Agression” Slayera (dla którego Peter z zespołem złożyli swoisty hołd umieszczając zamykający album cover „Hell Awaits”).  I podobnie jak na płycie Amerykanów po „wstępie” nasze uszy dostają porcję soczystych, ostrych dźwięków, mocnych gitarowych riffów i precyzyjnych uderzeń w gary nieodżałowanego Docenta. Koncert mimo że zarejestrowany w grudniu 2013, po remasteringu dokonanym w 2020 przez braci Wiesławskich brzmi naprawdę dobrze. Wyraźny jest zarówno wokal jak i linie instrumentów. Znakomicie się tego słucha i dziś. Nie wiem, może to kwestia sentymentu, a właściwie sentymentów: Vader to „zespół mej młodości” (zaczynali gdy miałem 11 lat), zaś koncert odbył się w mym rodzinnym mieście (Kraków), a może po prostu ta muzyka broni się sama swą jakością? Mam takie przeczucie, że podobnie jak wspomniana „Dekada” ten krążek również będzie częstym gościem w moim odtwarzaczu.

Nie można też pominąć bardzo ważnej kwestii jeśli chodzi o płyty koncertowe- tu słuchacz ma szansę poczuć się jak uczestnik gigu. Nie tylko poprzez muzykę, ale również przez uchwycenie relacji artyści- publika. Naprawdę na podstawie zarejestrowanego „dialogu”, czyli gadek kierowanych przez Petera do fanów i ich reakcji, można samemu poczuć cytuję „przyjemność duszy i ciała”.

Kolejnym plusem tego wydawnictwa jest wydanie: piękny digpack z plakatem z nową (w stosunku do poprzedniego wydania) oprawą graficzną. W dzisiejszych czasach streamingu, naprawdę miło „poczuć muzykę w rękach”, nacieszyć się grafiką, zdjęciami, plakatem. Uwierzcie mi- tę płytę nie tylko miło się osłuchuje, ale również posiada w sensie fizycznym.


Spis utworĂłw:

1.Macbeth (Intro)    

2.Dark Age    

3.Vicious Circle    

4.The Crucified Ones  

5.Demon's Wind 

6.Decapitated Saints 

7.From Beyond (Intro) 

8.Chaos 

9.Reign-Carrion   

10.Testimony   

11.Breath of Centuries 

12.Omen (Outro)  

13.Hell Awaits (Slayer cover) 


Digipack możecie kupić tutaj: https://store.witchinghour.pl/VADER-The-Darkest-Age-Live93-DIGI-PACK-p10331