
ZĹoto w dniu premiery pĹyty "Swing Revisited"- nowego albumu StanisĹawa Soyki
- 14 April, 2015
- Universal Music Polska
AmerykaĹski swing w brawurowym wykonaniu wybitnego polskiego jazzmana StanisĹawa Soyki i Roger Berg Big Band. ArtyĹci w materiale zrealizowanym podczas sesji nagraniowych w MalmĂś oraz Warszawie odĹwieĹźyli standardy miÄdzy innymi Dukeâa Ellingtona czy Raya Charlesa.
âSwing Revisitedâ to album StanisĹawa Soyki, wybitnego polskiego wokalisty jazzowego oraz Roger Berg Big Band, szwedzko-duĹskiej orkiestry big bandowej. WspĂłĹpraca muzykĂłw rozpoczÄĹa siÄ od spontanicznego jam session w trakcie warszawskiego koncertu big bandu. âPo prostu wymiÄkĹem, z jakÄ âczuĹoĹciÄ â grali tÄ muzykÄâ - wspomina StanisĹaw Soyka â âoczywiĹcie nie wytrzymaĹem i wskoczyĹem na chyba trzy numery. ByĹo po prostu wspanialeâ.
Album, ktĂłry powstaĹ z tego wyjÄ tkowego poĹÄ czenia energii, jest powrotem do zĹotych lat swingu. Zrealizowany w studiach nagraniowych w szwedzkim MalmĂś i w Warszawie nie jest jednak kolejnÄ propozycjÄ siĹowego unowoczeĹniania klasyki amerykaĹskiej piosenki lat 40. âSwing Revisitedâ nagrany zostaĹ wedĹug najlepszych, âstarozakonnychâ wzorĂłw i z poszanowaniem tradycji swingowych tak, by oddaÄ kunszt twĂłrcĂłw tamtych czasĂłw, bo jak podkreĹlajÄ artyĹci, nie da siÄ ulepszyÄ muzyki Duka Elllingtona, trzeba jÄ po swojemu przeĹźyÄ.
âSwing Revisitedâ to dowĂłd na to, Ĺźe w 2015 roku swing w dalszym ciÄ gu brzmi Ĺwietnie i znakomicie znosi prĂłbÄ czasu. WyjÄ tkowe melodie klasykĂłw, dziÄki perfekcyjnemu wykonaniu StanisĹawa Soyki i Roger Berg Big Band, otrzymujÄ swojÄ drugÄ Â mĹodoĹÄ. âSwing Revisitedâ to pĹyta takĹźe dla tych, ktĂłrzy na co dzieĹ swingu nie sĹuchajÄ .Â
Film o powstawaniu pĹyty:
Tracklist:
1. Let The Good Times Roll (Louis Jordan / Sam âLovinâ Theard)
2. Caravan (Duke Ellington / Juan Tizol)
3. Don't Get Around Much Anymore ( Duke Ellington / Bob Russel)
4. Fly me To The Moon (Bart Howard / Bart Howard)
5. Come Sunday (Duke Ellington / Duke Ellington)
6. Hallelujah, I love Her So ( Ray Charles / Ray Charles)
7. I'm Just A Lucky So And So (Duke Ellington / Mack David)
8. It Had To Be You (Isham Jones / Gus Kahn)
9. Love You Madly (Duke Ellington / Duke Ellington)
10. My Funny Valentine (Richard Rodgers / Lorentz Hart)
11. Night And Day (Cole Porter / Cole Porter)
12. Satin Doll (Billy Strayhorn, Duke Ellington / Johnny Mercer)
13. Take The âAâ Train (Billy Strayhorn / Billy Strayhorn)
14. When I Fall In Love (Victor Young / Edward Heyman)
Bio:
StanisĹaw Soyka (www.soyka.pl) â polski wokalista jazzowy, pianista, kompozytor urodzony w 1959 roku. ĹpiewaÄ zaczÄ Ĺ kiedy miaĹ 7 lat udzielajÄ c siÄ wraz z ojcem w chĂłrze katedralnym. UkoĹczyĹ WydziaĹ Kompozycji i AranĹźacji renomowanej Akademii Muzycznej w Katowicach. StanisĹaw Soyka debiutowaĹ w listopadzie 1979 recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie. ĹpiewaĹ tam utwory Raya Charlesa, Carole King i BeatlesĂłw. Zapis tego koncertu znalazĹ siÄ na jego pierwszym albumie âDonât You Cryâ.
W 1981 roku ukazuje siÄ pĹyta âBlublulaâ. Zawiera porywajÄ ce wykonania takich standardĂłw jak âIâm just a lucky so and soâ D. Ellingtonâa czy Naima J. Coltraneâa. CaĹoĹÄ z towarzyszeniem Tria Wojciecha Karolaka. PĹyta staje siÄ âJazzowÄ pĹyta roku â81â i rozchodzi siÄ w âzĹotymâ nakĹadzie. To wtedy wĹaĹnie legendarny amerykaĹski animator i krytyk jazzowy W. Connover goszczÄ cy w Polsce podczas festiwalu Jazz Jamboree usĹyszawszy SojkÄ, miaĹ powiedzieÄ: ten facet, to najlepiej strzeĹźony sekret muzyki polskiej.
W 1988 roku artysta rozpoczÄ Ĺ dĹugÄ i owocnÄ wspĂłĹpracÄ z Januszem YaninÄ IwaĹskim, gitarzystÄ jazz-rockowej grupy Tie Break. Duet Soyka & Yanina nagraĹ szereg pĹyt. O ich albumie âAcousticâ mĂłwi siÄ, Ĺźe o kilka lat wyprzedziĹ epokÄ nagrywania "bez prÄ du". Kolejna ich pĹyta "Neopositiveâ (1992), zawiera piosenkÄ âTolerancjaâ, ktĂłra zostaĹa wylansowana na wielki przebĂłj.
Przez ponad 35 lat kariery muzycznej StanisĹaw Soyka nagraĹ wiele pĹyt, ktĂłre zapisaĹy siÄ w sposĂłb szczegĂłlny w historii polskiej muzyki. WciÄ Ĺź jest inny, wciÄ Ĺź nowy a jednoczeĹnie rozpoznawalny od pierwszych nut.Â
Roger Berg Big Band (www.rogerberg.com) â Roger Berg rozpoczÄ Ĺ grÄ na perkusji w wieku trzech lat. Od poczÄ tku inspirowali go najlepsi z najlepszych: Gene Krupa (Goodman), Jo Jones (Basie), Louie Bellson (Ellington) oraz najbardziej podziwiany Buddy Rich. Po wielu latach rozmaitych doĹwiadczeĹ m.in. w teatrach muzycznych, zespoĹach grajÄ cych jazz tradycyjny (np. Papa Bueâs Viking Jazzband), a takĹźe po dwĂłch dekadach grania w Tivolis Big Band, orkiestrze OgrodĂłw Tivoli w Kopenhadze, Roger zdecydowaĹ siÄ na stworzenie wĹasnego zespoĹu. ChcÄ c zbudowaÄ tradycyjnÄ , kompletnÄ orkiestrÄ big bandowÄ , ktĂłra bÄdzie tak bliska amerykaĹskich tradycji swingowych, jak to tylko moĹźliwe, stworzyĹ zespóŠo solidnym brzmieniu znany dziĹ z wielu muzycznych przedsiÄwziÄÄ. SÄ wĹrĂłd nich zarĂłwno wystÄpy w klubach jazzowych i na festiwalach, jak i duĹźe koncerty, przedstawienia muzyczne i gale. MoĹźna tu wymieniÄ peĹnÄ splendoru, corocznÄ imprezÄ artystycznÄ Git Gay Galan w MalmĂś, wystÄp w czasie Tygodnia Eurowizji 2013 z ikonami szwedzkiej muzyki rozrywkowej Siw Malmkvist i Ann-Louise Hanson lub teĹź widowiskowe bitwy big bandĂłw.Â
Na co dzieĹ orkiestrze towarzyszy wokalne trio ĹźeĹskie. Instrumenty wchodzÄ ce w skĹad Roger Berg Big Band to: 4 trÄ bki, 4 puzony, 5 saksofonĂłw (ĹÄ czone z klarnetami i fletami), pianino, kontrabas, gitara i perkusja â kompletny big band jak z najĹwietniejszych lat Ery Swingu.
